Sosyal Medyanın Son Trendlerinden Biri: Yeni Doğan Bebeğin Yüzüne Smiley Koymak

Serumlu fotoğraflar, yeni gelin sunumları derken sosyal medyayı sallayan son trend ise smiley yüzlü yeni doğmuş bebekler. Hem nazar değer korkusuyla saklanmak istenen hem de sosyal medyada dünya alemle paylaşılan smiley yüzlü bebekler konusunda Sözlük yazarları sessiz kalamamış, işte o yorumlar.
Sosyal Medyanın Son Trendlerinden Biri: Yeni Doğan Bebeğin Yüzüne Smiley Koymak


bu ülkede yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu, onlara bir şeyleri nasıl yapması gerektiğini söyleyen bir kaynak olmadan yaşayamaz, adım bile atamaz.

bu kaynağı eskiden gelenekler oluşturuyordu. gelgelelim artık bu gelenekler, değişen ve dönüşen dünyayı açıklamaya yetmiyor. bu yüzden insanlar trendleri takip ediyor ve hayatlarını buna göre yönlendiriyor.

çok kafa yormaya gerek yok. birkaç kişiden gördüler ve yaptılar. kimseden görmeselerdi akıllarına böyle bir yöntem gelmeyecekti. hiç koymayacaklardı. ya da açık şekilde koymaya devam edeceklerdi. ancak birilerinin böyle yaptığını görünce hayatlarını tekrardan bu trende göre düzenlediler.

düşünceleri yok. beğenileri yok. fikirleri yok. hepsi bir akıma ayak uydurma, bir alışkanlığı devam ettirme, çoğunluğun bir bildiği vardıra iman etme çizgisinde yaşayıp gidiyor.

yan bahçeyi kaş altından gözlemeden instagram gönderisi bile oluşturamayan insanların ülkeleri için sağlıklı kanaatler oluşturması ne kadar mümkün?

bizleri derinden üzen görüntüdür.

oysaki ben 9 ay boyunca beklemiştim. komşumuz naciye doğursa da o altın kaplamalı bebeğinin fotoğraflarını paylaşsa demiştim. ee hani yüzü yok bunun?

benim hayattaki en büyük başarısı üremek olan kuzenim yapıyor bunu. hadi bunu yapıyor geçtim, vatsaptan gruba yolladığı fotolar için de sosyal medyada paylaşmayın uyarısı yapıyor. arkadaş sen kimsin yahu? prens william ve kate middleton birlikteliğinden doğan veliaht sanki anasını satayım, fotoğrafları dergilere satıp zengin olacaz. yeni nesilde çıktı bu görgüsüzlük ne oldum delisi olmak. bi de bu hassasiyetini bilmeden facebooka bebeğin fotosunu koyan halamı bağırıp çağırıp ağlatmış. vallahi deli çıkacağım.


bu durumu özetleyen güzel sözümüz.

görmemişin oğlu olmuş çekmiş çükünü koparmış.

batılın ve görgüsüzlüğün harmanlandığı saçma sapan eylem.

bunun birde sevgilisiyle yemek masasında uzaktan çekilmiş fotoğrafı adamın yüzüne smiley koyarak yayınlayan kesimi var, allahım evlerden ırak öyle birini tanıdığıma utanıyorum malesef ki.. madem nazar korkun var neden özel hayatını ilişkini paylaşırsın ki?

facebook'a, hastanede serum takılı fotoğraflarını koyan tiplerin bir tık altı. evet abi açık ve net. bebeğin fotosu var. ama yüzü yok. hani oyuncak bebeğin fotosuna smiley koysan, biri de demez ki bu gerçek bebek değil. ya nazara inanma koy fotoyu, inanıyorsan da hiç koyma zahmet etme.

yeni doğmuş sevimli yavruları nazardan, kem gözden korumak için yapılan saçma eylem. bundan daha garip olanı bebeğin 40' ı çıktığında rahatça smiley koymadan fotoğraf paylaşan ebeveynlerin durumu. çocuk 40 günlük olduğunda onu kem gözlerden koruyan bir kalkan gelişiyor sanki. valla pırıl pırıl kafalar.

yüzüne smileyi bırak, instagram hesabı açtım hergün çatır çatır resmini paylaşıyorum. henüz nazar ışınları ulaşmadı. bebek güzel şeydir. ayıp saklanır, bebek değil.

hatta dur bi paylaşayım

"koymak da istiyorum ama nazar değer diye de korkuyorum. ama koymam da lazım yani sosyal medya bu çocuk doğurdum lan o kadar, koycam tabi. ama suratını kapayım ben nolur nolmaz şimdi. " çelişkileri ile gerçekleştirilen eylem. 

koyma amk o zaman, deli mi ne.

anne-babaların esmer ve kıllı aleyna bebek ve tosun çınar emir'lerine nazar değecek korkusuyla, içlerinde bastırmadıkları gösteriş tutkularının çatışması sonucu ortaya çıkar.

bir tane daha böyle ayıcık kafalı veya civciv kafalı bebek fotograf görürsem 'ayy canım allah bağışlasın aynı babasına benziyo' yazıcam. çünkü hayatımda bundan daha saçma bir uygulama görmedim. 

uygulamamı nedir ayrıca? nasıl konuluyor o minik smiley oraya? ama tabiki sürekli çocuğunun fotoğrafını koymaktan daha rahatsız edici değil o konuda hem fikirim. fakat bu konuyu derinlemesine düşündüm. neden ben arkadaşlarımın takip ettiğim kişilerin bebeklerin görmekten hoşlanmıyorum diye kafa yordum? ve buldum. aslında hoşlanmıyo değilim. yani bebeklerini görmekten hoşlanmıyo değilim ama bu kadar çok görmekten tiksiniyorum.

kendisini de, masasını da , tatilini de bu kadar çok paylaşan arkadaşlarımı takipten çıkarıyorum. siz de çıkarın. silin gitsin. tek tık. ayıp olur diye düşünüyosanız söyleyeyim umrunda bile değilsiniz. çünkü öyle oslak işte bebeğimin kusmuğu diye paylaşım yapmazdı. aslında bu denli ciddiye alınacak bir platform olmadığından şuan buraya bu başlığa yazı yazmak bile boş geldi. boşluktayım şuan. düğünde pistte oynarken şuan ben burda napıyorum hissi var ya o geldi bana. o zaman ben gittim.