Sovyet Askeri Gemisinin Çarpması Sonucu Batan Türk Hücumbotu: TCG Meltem

24 eylül 1985 günü Sovyet askeri gemisi XACAH, TCG Meltem adlı Türk kartal sınıfı hücumbotuna çarptı.
Sovyet Askeri Gemisinin Çarpması Sonucu Batan Türk Hücumbotu: TCG Meltem

tcg meltem; 24 eylül 1985 salı günü, sisli bir havada karadeniz'den boğaza girip geçişini tamamladıktan sonra kınalıada yakınlarında takip ettiği rotayı terk eden ve ters yöne doğru, doğrudan üzerine ilerleyen sovyet askeri eğitim gemisi "xacah"ı muhtelif şekillerde uyarmasına rağmen hız kesmeyen geminin çarpmasıyla ortadan ikiye ayrılarak batmıştır.

kartal sınıfı hücumbotlar hafif gövdeli, hızlı ve düşük profilli olduğu için fark edilmesi zor gemiler. kocaman bir geminin onu kolaylıkla ikiye bölmesine şaşmamalı.


gemi ikiye ayrıldıktan sonra basınçlı kapıları kapalı olan kamaralara sığınan denizcilerimiz, dalgıçların yardımıyla kurtarılabilmiş; ancak çarpmanın etkisiyle yaralı olarak denize düşen denizcilerden 5'ine maalesef sisli hava sebebiyle uzun süre ulaşılamamış.

tor.asb.bçvş. ibrahim çelikbaş, (defin yeri: ....)
tls.asb.kd.üçvş. ilhan kayacık, (defin yeri: ....)
rad.asb.üçvş. cevat doğangüneş, (defin yeri: istanbul - karacaahmet mezarlığı)
top.asb.üçvş. celil alan (defin yeri çanakkale)
sey.asb.çvş. erol karakoç (defin yeri: istanbul - karacaahmet mezarlığı)


fi tarihinde yaptığım o ilk araştırmalarda okuduğum dava dosyalarına şimdi erişemedim. belki kaldırılmıştır ya da bu sefer bulmayı beceremedim bilemiyorum ama özetle şu minvalde gitmiş tartışmalar:

sovyet gemisi, çarpışmanın ardından ahırkapı'ya çekilip alıkonuluyor. mahkeme, diplomasinin karmakarışık ağları arasında bir tiyatroya dönüyor ve sonunda bir yabancı devlete ait savaş gemisine yönelik kararı türk mahkemelerinin veremeyeceği kararına varılıp "xacah" salıveriliyor.

gerçi çarpışmanın gerçekleşmesi bakımından tamamen kabahatli olan bu gemi ve mürettebatı, çarpışmanın akabinde hemen s.o.s verip bizzat kurtarma çalışmalarına başlamış. bizim kurtarma gemileri ulaşmadan önce ikiye ayrılan geminin şaha kalkıp su üstüne çıkan bir bölümünü askıya almışlar. sovyet dalgıçlar pek çok askeri kurtarmış. bir art niyet görünmüyor olanlarda ama yine de hiçbir yaptırım olmaksızın olayın örtbas edilmesi onurlu bir devlete yakışmıyor.

not: smolnyy sınıfı bir eğitim gemisi olan 244 borda numaralı xacah, 1999'da hizmetten çıkarılıp hurdaya ayrılmış.


not 2: tcg meltem'in hatırası, aynı isimli kız kardeşinin adıyla, 2004 yılında hizmete giren p-334 borda numaralı tcg meltem'le yaşamakta.


ABD Kuvvetlerinin Bir Yanlış Anlaşılma Sonucu Yol Açtığı 2 Ekim 1992 TCG Muavenet Kazası