Sovyetler Birliği Yıkılana Kadar Çözülemeyen Tuvalet Kağıdı Sorunu

Sovyetler Birliği zamanında ciddi bir tuvalet kağıdı sorunu yaşanmış. Halk da çareyi gazete kupürlerini kullanmakta bulmuş.
Sovyetler Birliği Yıkılana Kadar Çözülemeyen Tuvalet Kağıdı Sorunu
Pravda gazetesinin kullanım şekli

sovyetler birliği'nde tuvalet kağıdı büyük bir sorundu. konut problemi gibi, sovyetler yıkılana kadar da çözülemedi. ilk fabrikalar 70'li yılların başında açılmaya başlamasına rağmen sovyetler yıkıldığı güne kadar hiçbir zaman talebi karşılayamamıştı. o yüzden halk, uzun yıllar gazete kağıtlarını keserek kullandı. meşhur pravda gazetesinin kullanım şekli yukarıdaki fotoğraftaki gibiydi.

hatta taşrada yaşayan halk tuvalet kağıdının ne olduğunu neredeyse 2000'li yıllarda keşfetti. şehir halkı 80'li yıllara kadar konforunu keşfedememişti. tadına varanlar ise kolayca bulamıyorlardı. dağıtım yapıldığı gibi insanlar buldukları yerde talan ediyorlardı. ilk dönemlerinde ambalaj olarak plastik paket kullanacak teknoloji olmadığı için 12'li rulolar iple bağlanarak satılırmış. yaşlılar anlatırlar; ne vakit sokakta boynunda tuvalet kağıdı asılı insanlar görürsek anlardık ki bir yerlere yeni stok gelmiş. hemen yakındaki marketlere koşardık. aha şöyle geziyormuş insanlar:


bırakın kırk sene öncesini. henüz on yıl önce şehrin göbeğinde taşradan gelme kızlarla aynı evde kalıyordum. eğer ben tuvalet kağıdı almazsam kimse almıyordu. almayı unuttuğum vakitlerde ise tuvalette bilumum kağıt ürünü türüyordu. başta idrak edememiştim. ulan bu devirde kim gazete küpürü saklıyor? kim on yıllık dergiyi okuyor? kuponla araba çekilişine mi katılacak? bunlar gibi bin türlü düşünceye gark oluyordum. bir gün namaz saatlerinin olduğu takvim parçasını görmemle bir aydınlanma geldi. türk restoranın bastırdığı ve zorla elime tutuşturduğu saatli maarif takvimi de bu kıyımın bir parçası olmuştu.


çin'in ise taşrasını bırakın metropolleri hala aynı. taşradan şehire akın yüzünden şehir kültürü mültürü kalmadı heriflerde. istanbul kültürünün hızlı çöküşü bunun yanında denizden karaya evrim süreci gibi kalır. çin'in birçok bölgesinde elinde gazete veya dergiden koparılmış bir yaprağı yoğura yoğura gezen insanlar görebilirsiniz. gazete kağıdı dandik olduğu için g*t kesiyor sanırım. o yüzden elde yoğurup yumuşatarak kullanıyorlar.