Sovyetler'in Nükleer Faaliyetler İçin Kullandığı Gizli Bölge: Mezhgorye

Mezhgorye, Rusya'nın Başkurdistan Cumhuriyeti'nde bulunan kapalı bir şehir. Burada bir dönem Sovyetler Birliği'nin nükleer faaliyetler yürüttüğü konuşuluyor. Hakkında pek fazla bilgi bulunmayan Mezhgorye bölgesine kısaca bakalım.
Sovyetler'in Nükleer Faaliyetler İçin Kullandığı Gizli Bölge: Mezhgorye

mezhgorye, sovyet hükümeti'nin 1970'lerde yamantaw dağı'nda kurduğu, nükleer araştırmalar yapıldığı tahmin edilen, çok gizli tesislerin olduğu bölgenin adı. 

yetkisi olmayan hiç kimsenin bu alana yaklaşamadığı rivayet edilir. tesisleri korumak için iki garnizon konuşlandırılmış. amerikan uyduları tarafından büyük kazı alanları görüntülenmişse de rus hükümeti bu iddialar karşısında burası için maden, hazine rezervleri, gıda depo alanı ya da nükleer savaş için sığınak vs. gibi çelişkili cevaplar vermiş hep.

mezhgorye'deki insanların yamantaw dağı'nda gizli işler yaptığına inanılıyor. çünkü dışarıdan hiç kimse bu kasabaya giremiyor. çevre bölgelerdeki anormal, dev kraterlerin varlığı da burada yıllardır nükleer çalışmaların yapıldığını işaret etmekte.


kasabanın çok eski bir geçmişi de yok, 1979 yılında kurulmuş. yamantaw dağı 1.640 metre yüksekliği ile urallar'ın en yüksek dağı ve bu bölgede amerika tarafından desteklenen bir nükleer tesisin bulunduğu tahmin ediliyor. 


amerikalılara bu kasabanın ne amaçla kullanıldığı sorulduğunda; amerikan yetkililer, bu bölgenin birçok farklı şey olarak kullanıldığını söylemiş: rus hazinelerinin saklandığı bir depo, yemek deposu ve nükleer bir tehdit altında kalınırsa, liderlerin saklanabileceği bir sığınak.

sonuç olarak mezhgorye bölgesi bu dünya için dev bir sır olmaya devam ediyor

Sovyetlerin 450'den Fazla Nükleer Deneme Yaptığı Bölge: Semipalatinsk Test Sahası

Renksizlikleriyle İnsanı Karamsarlığa İten Yapılar: Sovyet Binaları