Sözlük Yazarlarının Yorumlarıyla: Ben Aldırma Operasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

Ben aldırma operasyonu nasıl yapılıyor, sonrasında iz kalıyor mu, tıbbi bir zararı var mı? Bu gibi sorular, operasyon yaptırmayı düşünen kişiler tarafından sıkça sorulmakta.
Sözlük Yazarlarının Yorumlarıyla: Ben Aldırma Operasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?
iStock

ben aldırmak, kolay ve acısız biçimde gerçekleştirilen tıbbi bir operasyon

mini onarım tadında bir şey. farklı yöntemleri var. cerrahi yöntem, radyo frekans ve laser ile kesim benim bildiklerim. kısa bir araştırma sonucunda radyo frekansın bir nevi buharlaştırma metotu, laser ve cerrahi yöntemin ise alınan dokunun yok edilmemesi ve patolojik inceleme olanağının olması bakımında aşağı yukarı aynı kapıya çıktığını gördüm.

tecrübe ettiğim yöntem, cerrahi metot ve üniversite hastanesinde gerçekleştirildi. operasyon için sıra 13 ay sonra geldiği ve birgün öncesinde haber verildiği için ne operasyonu yapacak kişiyi tanıma ne de yöntem hakkında konuşma fırsatım olmadı. cerrahi yöntem uygulandı. devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerine gideceklerin yöntem konusunda farklı bir tercihleri varsa bunu önceden öğrenmeleri ve bildirmeleri, yapılıp yapılamayacağını öğrenmeleri gerek diye düşünüyorum.

yanağımdaki ben "kompound nevus" olarak tanımlanan, koyu renk ve çıkıntılı et beni olarak bildiğimiz türde 0,6 cm çapındaydı rahmetli.

lokal anestezi uygulandı ve alındı. yerine 4 dikiş atıldı. öncesinde ve sonrasında ağrı acı yaşamadım, hatta çıkınca kebapçıya gitim, dürüm yiyemedim ağzımı çok açmamak için ama hayat normal devam etti. 1 haftalık dikiş pansumanından sonra bulunduğum yerde hastanede dikişleri aldırdım. dikişler ilk alındığında cerrahi yöntemi tercih etmese miydim acaba diye korkabilirsiniz ama 2 haftada normale dönüyor. iz için ise bilindik kremler ve kantoron yağı masaji önerildi doktor tarafından. 3 ay geçti, direkt baktığınızda bir şey görmek mümkün değil yandan ışık parlaması ile biraz iz görülebilir tamamen kaybolması 1 yılı buluyormuş ama şimdi bile rahatsız etmiyor.

burada önemli olan şu; bu benler herhangi bir travmaya maruz kaldığında daha şiddetli, ama kendi başına da yavaş da olsa büyüme hızları olan şeyler. 0,6 cm'lik ben için aşağı yukarı 2 cm'ye yakın kesi yapıldı, yani üstten beni traşlayıp geçmiyorlar, kökü ile birlikte bir miktar doku ile alınıyor. bu nedenle çok büyümeden alınması kanımca daha doğru, en azından kesinin olabildiğince küçük olması için.

bir de benler alındıktan sonra kansere neden oluyor ya da kanserin yayılmasını sağlıyor söylentilerine kulak asmamak gerek. ben kanserli ise ya da şüphe varsa zaten direkt alınıyor.

3 gün önce devlet hastanesinde plastik cerrahiden randevu alarak yüzümde bulunan 3 adet beni aldırdım

izzet altınmeşe olma yolunda ilerlerken son manevra ile benlerimden kurtuluverdim. bir tanesi burnumun ucunda, bir tanesi kulağıma yakın, diğeri ise dudak kenarının 2cm üstünde nazolabial oluk denilen çizginin üzerindeydi. doktor benlerin tehlikeli olmadığını, bir travma oluşturmuyorsa alınmasının gerekmediğini, istersem de hemen alabileceğini, önceleri kızarıklık olacağını ve sonrasında belli belirsiz bir iz kalacağını belirtti. 2 tanesi sakal traşı bölgesinde olduğu için sürekli kesiyordum, burnumun ucundaki ise estetik olarak rahatsızlık veriyordu ve alınmasını istedim. hemen bir imza verdim ve üst kat lokal ameliyathaneye çıktım. kısa bir hazırlık ve uyuşturucu iğneler sonrasında minik bir operasyon ve dikiş derken hastaneye girmem, sıra almam, muayene olmam, operasyon ve çıkmam 25 dakika falan sürdü. açıkcası devlet hastanesi olduğu için bir kaç ay sonraya randevu verir diye düşünürken bu hız başımı döndürdü.

ilk etapta biraz tedirgin oldum ama ne olduğunu anlamadan işlem bitiverdi. ben başına 3 adet falan lokal anestezi iğnesi yapıldı. ilk iğnelerin hafif acısını hissettim o kadar. operasyonda acı yok ama kesme, çekiştirme, dikme gibi şeyleri hissediyorsunuz tabi. dikişli yerlere 2 gün su değdirmemek gerekiyormuş. sonrası için sadece nemlendirici kullanılması ve sabunla yıkanması yeterliymiş. 1 hafta içinde de dikişleri alınıyor.

siz siz olun beni benden aldın dohtor diye espri yapmayın. ben mi? yok bende yapmadım.

4 ay sonra gelen ekleme:

bir hafta arayla iki seansta yüzümden 4, boynumdan 2 olmak üzere toplam 6 ben aldırmıştım.
doktor, boynumdakileri iğne ile uyuşturduktan sonra bistürü gibi bir şey ile kazıyarak aldı, dikiş falan olmadığı için izi hiç belli değil. hatta kendim bile eski yerini bulamıyorum.

gelelim yüzümdekilere... bir tanesi sol kulağımın önünde sakalların olduğu yerdeydi. o hiç belli değil. bir tanesi dudağımın üst kısmında, burundan dudağa inen nazolabial oyuk diye tabir ettikleri çizginin üzerindeydi. kısacası tuğba özay yada tülin şahin'in benleri gibiydi diyeyim. bu da o çizgiye denk geldiği için belli olmuyor. bir tanesi ise alnımda sol kaşımın üzerindeydi. bunda iz biraz belli. tam dikişin üzerinde sivilce çıkmıştı bunun etkisi var mıdır bilemiyorum. diğeri ise tam burnumun ucundaydı. bunun izi de bariz belli. hatta nasıl olmuş bilmiyorum ama iki tane küçük kesi izi var. (ama eski haline göre yine tercih ederim)

bu izler ile ilgili araştırdığım kadarıyla, izlerin daha az olması için bir yılın geçmesi gerekiyormuş. ilerleyen zamanlarda bir değişiklik olursa mesajımı editlerim.

sonuç:
benlerimi aldırdığım için hiç pişman olmadım. iyi ki aldırmışım, yine olsa yine aldırırım diyorum. fakat şunu anladım ki bu benleri kendimiz haricinde takan yok. yani annem, babam, arkadaşlarım, akrabalarım falan bir tanesi bile yav sende bir değişiklik var hayırdır falan demedi. yani bizi tanıyan insanlar benlerimiz ile benliklerimizi bütünleştirmiş, bizim rahatsız olduğumuz o benleri görmüyorlar bile. tanımayanlar, yeni tanışılanlarsa bakıyorlar ve görüyorlar tabi... demek istediğim şuydu, bendeki benler kıyafetlerin takılması, tahriş etmesi yada traş olurken kesilmesi gibi travmalar yaratıyordu, kimisi de görsel açıdan rahatsız ediyordu aldırdım. zaten küçük bir operasyon ve ağrısı, sızısı olmuyor. korkulacak bir durumu da yok. görsel olarak yada travmatik olarak rahatsızsanız kolaylıkla aldırabilirsiniz fakat bundan rahatsız olan sadece sizsiniz bunu bilin. çevrenizdekiler sizi olduğu halinizle kabul etmiş zaten.

1 yıl sonra gelen ekleme:
bensiz yüzünüze aynada bakmak ve eski resimlerinize bakarken vay be resmen izzet altınmeşe'ymişim demek güzel. cerrahi yöntemle belli belirsiz bir iz mutlaka kalıyor. ben tipine göre çeşitli yöntemler var. azot, kazıma, lazer vesaire gibi. ancak bu yöntemleri özel hastaneler uyguluyor. devlet hastanelerinde plastik cerrahi bakıyor ve direkt cerrahi uyguluyor.
dediğim gibi cerrahi izi belli belirsiz. ben hiç pişman olmadım. belki contractubex gibi kremlerle o izler de yok edilebilir. aşırı estetik kaygınız yoksa gidin devlet hastanesinde ücretsiz halledin.

3 yıl + 2 ay ekleme:
bu konuda çok soru geldiği için nerede ve kime yaptırdığımı eklemek istedim. ankara yenimahalle devlet hastanesinde, plastik cerrahi bölümünde yaptırdım. doktorun ismi ise senem özge turaçlı idi.

1 hafta önce sağ yüzümün ortasındakini aldırdım

yaklaşık iki yıldır planlayıp cesaretimi asla toparlayamıyordum. artık özgüvenimi ve sosyal hayatımı etkileyecek boyuta geldiği için ani bir göz kararmasıyla karar verip özel bir hastaneden randevumu aldım ki hala inanamıyorum bu cesareti kendimde nasıl topladığıma. randevu günü geldiğinde aşırı heyecanlı ve geri dönme noktasındaydım ama olan oldu artık diyerek yola devam ettim. yaklaşık 20 dakikalık bir sıra sonucu plastik cerrahın odasına girdim. şikayetimi, ücretinin ne olacağını ve ameliyatı ne zaman yapacağımızı konuşurken doktordan onun beş dakikalık işi var hemen halledelim demesiyle heyecanım iyice arttı. gerekli ödemeyi yaptım ve imza hasta girişi vs. derken kendimi ameliyathane önünde, ameliyat sırası beklerken buldum.

önümden geçen anestezi etkisinde sedyedeki hastalar falan beni iyice gerdi. ardından hemşire geldi önlük ve terlik uzattı. ameliyathaneye girdim, doktor uzanmam gereken yeri gösterdikten sonra yüzümü sadece ben olan yer açık kalacak şekilde kapattı. uyuşturucu iğneyi yaptı ve bir şeyler sürdü. o anda acırsa söyle bak bitiyor falan benle de sürekli iletişim halindeydi. işlem yaklaşık 2-3 dakika sürdü ve en ufak acı hissetmedim. bölgeyi kesti ve 3 dikiş attı ardından odasındaki yardımcısından reçetemi ve dikişlerin alınma gününü öğrenip gayet mutlu biçimde sanki sırtımdan aşırı büyük bir yük kalkmış gibi hastanenin karşısındaki eczaneden merhemlerimi ve ilaçlarımı alıp eve döndüm. ikinci gün doktorun yaptığı bandajı çıkarıp verdiği merhemleri kullandım. 5. gün dikişleri aldırmaya gittim yaklaşık 30 saniye kadar da o sürdü. dikiş alındıktan sonraki yüzünüzdeki iyileşmemiş iz biraz korkutuyor ama şu an 1. haftamdayım, yara iyileşip kapanmaya başladı bile. o günkü izden eser yok. şu an silikon jeli kullanıp hayatıma devam ediyorum. izin geçmesi yaklaşık 1 ayı bulur denildi ama şu an ki hali bile o siyah benden iyidir diye düşünüyorum. özetle ben şu an aşırı memnunum ve rahatım korkulacak bir şey yok. gidip aldırın, gayet mutlu huzurlu bir biçimde hayatınıza devam edin.

Evde Oturarak Mezun Olabilmeyi Sağlayan Güzel Olay: Online Üniversite

Tüp Mide Operasyonu Geçirmiş Birinden: Ameliyat ve Sonrasına Dair Her Şey

Operasyon Geçirmiş Birinin Kaleminden: Saç Ektirmeye Dair Bilmeniz Gereken Her Şey