SpaceX Aracılığıyla Fırlatılan Yeni Türksat 5A Uydusu Ne İşe Yarayacak?

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX firmasının Falcon 9 model roketiyle, 8 Ocak 2021 TSİ 05:15'te yörüngeye fırlatılan yeni uydumuzun işlevine dair kısa kısa bilgiler.
SpaceX Aracılığıyla Fırlatılan Yeni Türksat 5A Uydusu Ne İşe Yarayacak?

5a, türkiye'nin ihtiyaçlarını şu şekilde karşılayacak

misal turksat 4a/b kapasiteleri yetmediği için turksat, yeni uyduları atılana kadar geçecek süre için avanti'den hylas2'nin kapasitesini 3 yıllığına kiraladı geçtiğimiz yıl.

acil durumlar için kullanılacak uydu internet şuan çoğu devlet kuruluşunda mevcut. bireysel kullanımdan ziyade acil bir durumda devletin organları arasındaki iletişim buralardan sağlanacak. sınır birlikleri, siha ve iha'lar, sismik gemilerimiz, libya, suriye ve karabağ'daki askeri elementler, kapsama altındaki konsolosluklar, büyükelçilikler hep bu uydudan gelecek iletişime bağlı.


türksat 5a'nın diğer işlevlerine gelirsek

1) gelişen teknolojilerde tv yayıncılığında 4k yayın yapabilen kanallar istiyorsunuz ancak trt 4k haricinde kanal yok. trt 4k da sağlıklı çalışmıyor, hafif bir bulutta kesinti yapabiliyor.
turksat 5a, daha fazla 4k yayını, daha sağlıklı 4k yayın imkanı sağlıyor.

2) 4a uydusu bulutlu, yağmurlu, gök gürültülü havalarda bir anda yayın kesilmesine sebep oluyor. bu uydu bunu ortadan kaldıracak. (umarım)

3) kapasite artışı sağlayacak.

türksat 5a, ku bant internet için de kullanılacak

ek olarak ordu kullanımı için x-band transponder da olacak.

uydu yeni nesil hts dediğimiz tiplerden. ku bant üzerinden daha hızlı bağlantı imkanı veriyor. bu kapasite de çoğunlukla ülkenin kendi kullanımını karşılayacak. (okullar, hastaneler, devlet daireleri, ordu vs vs...) kapasite kalırsa da özel sektöre satılacak. türksat bu satışları yapıyor ama kapasite önceliği devlete ait.

ordu ise sahadaki askerleri, uzaktaki üsleri, droneları ve gemileri ile haberleşme vs. gibi şeyler için kullanacak. tv yayınları ile bir değişiklik yok.

5b'de ise ka ve ku kullanımı olacak.

türksat 5b'ye gelirsek

1) amerika'da 4g var, kırgızistan'da da 4g var. amerika'daki 4g'de gps anında bulunurken kırgızistan'daki 4g, gps'i geç yüklüyor veya tam koordinat veremiyor. aynı olay türkiye için de geçerli, ara ara gps hata verebiliyor. bu yeni 5b uydusu sağlıklı koordinat verebilecek.

2) bulunduğun yerde mobil bağlantı ile speedtest te aralıklarla 2 farklı hız testi yapıyorsun, çıkan sonuçlar değişken olabiliyor. (bunu tek başına uyduya bağlayamam, baz istasyonun yoğunluğu, mesafede etken olabiliyor. ) 5b de bu değişken ping ve hızlar azalacaktır. 4.5 gyi daha sağlıklı kullanacağımızı düşünüyorum.

3) uydudan internet hizmetinin kapasitesi arttırılacak.

4) vsat terminallerinde kapasite artışı olacak. (vsat terminalleri karasal bağlantının yer olmadığı gemilerde, küçük mobil araçlarda, şantiyeler vs kullanılan sistem.)