Spekülasyonlarla Servetine Servet Katan Rothschild Üyesi: Nathan Mayer Rothschild

Modern bankacılığın ve küresel ekonominin kurucularından biri olarak kabul edilen Rothschild ailesi üyesi Nathan Mayer Rothschild'in servetine servet katışının hikayesi.
Spekülasyonlarla Servetine Servet Katan Rothschild Üyesi: Nathan Mayer Rothschild

mayer amschel rothschild'in oğlu ve günümüz rotschild efsanesinin babasından sonra ki en önemli figürlerindendir nathan mayer rothschild.

1777 yılında frankfurt'da doğmuş, manchester'da henüz 21 yaşındayken tekstil işine girmiştir. yaptığı iş ise tekstil ticaretinden çok bunun finansmanı, yani bankerliğidir. ardından ise londra borsasında birçok yeni finansal enstrumanın mucidi olmuştur.

rotschild ailesinin ingiltere'deki işlerini ve dünyaya açılmasının yolunu baskın anlamda açan kişidir.

1836'da frankfurt'ta 58 yaşında hayatını kaybetmiştir.

nathan mayer rothschild, yahudilere verilen imtiyaz sayesinde waterloo savaşına gözlemci olarak katılır. savaşın gidişatını görüp manş denizi'ni kiraladığı lüks bir tekneyle hızlıca geçerek londra'ya ulaşır. londra borsa binasına sırılsıklam ve çamur içerisinde giren nathan, ingiltere'nin savaşı kaybettiği söylentisini yayarak insanların elindeki hisselerini satmasını sağlamıştır. borsada herkesin paniğe kapılarak hisselerini satması sonucu endeks korkunç derecede düşmüş, bu arada nathan gizli bağlantıları sayesinde hisseleri taban fiyatlardan toplamaya başlamıştır. telgraf, telefon, radyonun olmadığı ve ülke sınırlarını geçmenin sadece yahudi kuryelere verilmiş bir hak olduğu o günlerde ingiltere'nin waterloo savaşı'nı kazandığı haberi ancak günler sonra londra'ya ulaşmıştır. bu haber londra borsası'nı coşturmuş ve bu anı bekleyen nathan, elinde taban fiyatlardan topladığı tüm hisseleri satmaya başlamıştır. böylece nathan rothschild 5 yılda servetini 2.500 katına çıkarmıştır. rothschild ailesi'nin ünlü serveti bu tür taktikler ile günümüze kadar devam etmiştir.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Rothschild Ailesinin Komplo Teorisyenlerini Hayal Kırıklığına Uğratacak İç Yüzü