Spider-Man: Far From Home'un Yeni Fragman İncelemesi

Marvel Sinematik Evreni'nde 3. fazın son filmi olarak belirlenen yeni Örümcek filmi Spider-Man: Far From Home, Avengers: Endgame'in hemen ardından başlıyor ve evrende çoklu evrenin nelere yol açabileceğini göstereceği için ayrı bir önem kazanmış durumda.

Fragmanı önden verelim

Uyarı: Avengers: Endgame spoiler'ı içerir.


avengers: endgame sonrası merakla beklenen spider-man: far from home'un ikinci fragmanı en sonunda geldi

fragman tom holland'ın "avengers: endgame'i izlemediyseniz fragmanı da izlemeyin" uyarısıyla başlıyor. zaten sebebini de açılır açılmaz öğreniyoruz. daha ilk sahneden gördüğümüz gibi peter, tony stark'ın ölümünün etkilerini ciddi şekilde hissedecek. bu filmde peter'ın karakter gelişiminin önemli bir parçası haline gelecek. şu tartışılan "yeni iron man" konusunun ise spider-man'in yeni iron man olması şeklinde bağlanacağına kesinlikle inanmıyorum. her ne kadar etrafından o şekilde sözler duysa da peter filmin sonunda kendisinin yeni iron man olması değil, gerçek anlamda spider-man olması gerektiğini anlayacak. tony stark, peter'ı yeni iron man olması için desteklemedi. ayakları yere basan, özgüveni yüksek bir spider-man olması için destekledi. eminim filmin sonlarına doğru peter her zamankinden daha fazla spider-man olarak yükselecek.


geçen fragmana göre mysterio'yu daha fazla görme şansına sahip olduk

tekrar tekrar söylemek lazım ki kostüm muazzam görünüyor. mysterio'nun çıktığı sahneye ise elbette multiverse olayı damga vurdu. mcu'da multiverse olduğunu doctor strange filminden beri biliyoruz. ama avengers: endgame bize multiverse'ün başka versiyonunu gösterdi. zira doctor strange filminden öğrendiğimiz multiverse, dark dimension, mirror dimension gibi konsept olarak bildiğimiz fizik kurallarının çok dışında evrenlerdi. avengers: endgame ve spider-man: far from home ile birlikte dünyamıza ve evrenimize benzer özelliklere sahip evrenleri de görebileceğiz.

mysterio, earth-833'ten geldiğini söylüyor. çizgi romanlarda earth-833, spider-uk'in yaşadığı evren. gerçek kimliği de william braddock. bir cameo görmek harika olur. asıl bomba ise mcu'nun geçtiği evrene earth-616 demeleri. çizgi romanlarda ana evren earth-616 evreni. hatta senelerce mcu'a earth-199999 dedik. büyük ihtimalle earth-616 tabirini nasıl ki çizgi romanlarda ana evren olarak kullanıyorlarsa filmlerde de ana evren anlamında kullanacaklar. earth-199999 ile devam edilmesini tercih ederdim. 


multiverse'den bahsetmeye devam edersek

hem mcu için hem de spider-man için çoklu evren teması aşırı derecede önemli. mcu ilk on senesine "the infinity saga" dedi. thanos ve infinity stones merkez haline geldi. pekala multiverse konsepti de ikinci on yılın hikayesi olabilir. çizgi romanlarda incursion denilen bir olay var. yani evrenlerin dünya gezegeni üzerinden çarpışması. dünyalardan biri diğer dünyayı yok ederse kurtuluş var. ama yok edemezse iki dünyanın da evreni yok oluyor. evrenler çarpışa çarpışa iş secret wars'a gidiyor. işte bu hikayenin ayak sesleri olabilir multiverse'ün hayatımıza girmesi. spider-man için baktığımızda ise tabii ki hemen göze spider-verse çarpıyor. 

Spider-UK'li bir Spider-Verse ekibi.

filmde villain olarak elementals'ı izleyeceğiz

en azından mysterio'nun gerçek doğası ortaya çıkana kadar. ben en başından beri elementals'ın mysterio tarafından yaratılan bir ilüzyon ya da teknolojik birer varlık olduklarını düşünüyorum. elementals için spider-man'in çizgi romanlarındaki villain'larından esinlenildiği açıklandı. yani gerçekten hydro-man, molten man gibi karakterlerin mcu versiyonlarını izleyeceğiz. diğer ikisi açıklanmasa da birinin sandman olduğunu tahmin edebiliriz. ama sonuncusu gizemini korumakta.


geçtiğimiz gün yapımcılar bir konudan daha bahsetti

o da uzun zamandır kendisini özleten j. jonah jameson ve efsane gazetesi daily bugle. "filmde var mı yok mu?" sorusuna ne söylersek spoiler olur gibi bir cevap verdiler. ben bir şekilde bu filmde daily bugle ile ilgili bir şey göreceğimize inanıyorum. ama ne olur, şu an tahmin etmek pek mümkün değil. günümüz dünyasında peter parker'ın spider-man fotoğraflarını bugle'a satması biraz demode kaçacaktır. farklı bir daily bugle versiyonu yapacaklarını düşünüyorum. onu da zaman gösterecek.

Sam Raimi'nin yönettiği ilk üçlemede JJJ ve Bugle, aslına çok uygun bir şekilde resmedilmişti.

sonuç

her geçen gün spider-man: far from home'un çok başarılı bir film olacağına olan inancım artıyor. spider-man'i new york'tan çıkarmanın kulağa geldiğinden daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. seriye farklı bir tat katacaktır. bu fragmanda stark tower inşaatı yeniden gösterildi. o bina bu film illaki birine satılacak. benim oyum norman osborn'a. norman osborn, mcu'ya girerse öyle sadece tek filmde spider-man ile uğraşacak bir villain olarak girmez. iş dark avengers'lara kadar gider. umarım öyle de olur.

Marvel Evrenini Sonsuza Dek Değiştiren Avengers: Endgame'in İncelemesi

Avengers: Endgame'de Kafaları Karıştıran Zaman Yolculuğu Meselesinin Açıklaması