Spider-Man: No Way Home ile Adını Çokça Duyduğumuz Fan Service Terimi Nedir?

Son Örümcek-Adam filminin bolca fan service yaptığını filme gitmeseniz bile duymuşsunuzdur. Peki nedir bu terim tam olarak?
Spider-Man: No Way Home ile Adını Çokça Duyduğumuz Fan Service Terimi Nedir?

fan service'in ilk çıkış noktası aslında animelerdeki seksi (seks değil ama, seksi.) sahneleri tanımlamak için olsa da, zaman içerisinde özellikle oturmuş olan birtakım evrenlerin devam filmlerinin veya çizgi roman adaptasyonlarının bol yapıldığı günümüz dünyasında seksi/erotik olmayan ama fanları mutlu edecek her şey için kullanılmaya başlamıştır.


anime ve mangada olduğu kadar müzikte de karşımıza çıkan bir terimdir. özellikle visual kei yapan gruplarda, kızlar için yapılan bir eylemdir. vokalistin gitaristi öpmesi, basçının deri mini etek giymesi bunlara örnektir. bazı gruplar işin aşırısına kaçabiliyorlar (nightmare, merry gibi) ama genel anlamda çok abartılı olmuyor. müzikten çok imaj ile alakalı olduğundan olsa gerek.

bir nevi boyband gibiler yani... sadece japonlar ve rock müzik yapıyorlar. evet, bir de kıza benziyorlar, anladım (seviyorum yine de).

fan service, bir yapımda (dizi, film, roman artık neyse) hayranların istediği şekilde yazılmış senaryodur. kısaca, yapımcının "siz istediniz biz de yaptık" demesidir. örneğin bu ara feminizm yükselişte olduğu için kadın temasına vurgu yapan filmlere fan service denebilir. mesela marvel'ın captain marvel'ı veya dc'nin birds of prey'i... yani hayranların isteklerine hizmet etmektir.