Spiral Taktıran Bir Kadının Gözünden Bu Doğum Kontrol Yöntemine Dair Her Şey

Spiral taktıran bir Ekşi Sözlük yazarının gözünden, spirale dair merak edilenler.
Spiral Taktıran Bir Kadının Gözünden Bu Doğum Kontrol Yöntemine Dair Her Şey

öncelikle, spiralin doğum yapmamış kadınlara kesinlikle takılmadığı kesinlikle yanlıştır. tekrar ediyorum, yanlıştır. kaynak olarak da afedersiniz g*tümü göstermiyorum; bana spiral takan doktoru, j'ye spiral takan doktoru, e'ye spiral takan doktoru, a'ya spiral takan doktoru, g'ye spiral takan doktoru, s'ye spiral takan doktoru gösteriyorum. hepimizin ortak özelliği daha önce doğum yapmamış kadınlar olmamız. ha spiral herkese göre mi, değil; bunun detaylarına da aşağıda değineceğim.

spiral ile alakalı akıllardaki negatif düşünceler 70'lerde amerika'da dalkon shield adı verilen spiral markasının yarattığı sorunlar nedeniyle ortaya çıkmıştır. 1975'te dalkon shield yasaklanmıştır fakat bu dalkon shield'in sebep olduğu düşük, enfeksiyon vs. durumlar ve bunların yarattığı yankı sebebiyle tüm spiraller tehlikeliymiş gibi bir algı kalmış akıllarda. ki bu, yanlış. spiral ile ilgili duyduğunuz korku hikayeleri bu dalkon shield markasının hatalı üretimi ve sorunları yüzünden ortalıkta dolaşmakta.

spiral sizi kısır bırakmaz, pelvik inflematuar hastalık bırakır. pelvik inflamatuar hastalık'ın bir sürü sebeplerinden biri de klamidya, gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. siz spiral taktırdığınız için kondom kullanmayı bıraktıysanız ve çok sayıda erkekler beraber oluyorsanız cinsel yolla bulaşan hastalık kapma riskiniz artar, pelvik inflamatuar hastalık riskiniz de artar. bu sebeple doktorlar evli olmayan ve çok sayıda partneri olan kadınlara spiral'i bir doğum kontrol yöntemi olarak önermezler. ama siz monogam bir ilişki içindeyseniz, çocuğunuz olsun olmasın spiral taktırmayı düşünebilirsiniz. (düşünebilirsiniz, ama iyi düşünün. partneriniz sizi aldatabilir, hastalık getirebilir. ve siz spiral var diye prezervatif kullanmıyorsanız, spiralden kaynaklanan sorunları yaşayabilirsiniz, kısır kalma tehlikesi de buna dahil). veya benim bir arkadaşım düzenli bir ilişkisi olmamasına ve sıklıkla partner değiştirmesine rağmen yine de spiral taktırmayı düşünüyor çünkü geçmişte kondom ile nahoş deneyimleri olmuş, kondomun yırtılması gibi. yine kondom kullanmaya devam edecek, fakat kondom+spiral ikilisinin daha güvenilir olduğunu düşünüyor. bu da bir ihtimal yani. 

nerede kalmıştık? evet, siz spiral taktırmayı düşünebilirsiniz ama bu, taktırabileceğiniz anlamına gelmez. çünkü her kadın spiral için uygun aday değildir. mesela anatomik bozukluklar, geçmişte geçirilmiş enfeksiyonlar, türlü sistemik hastalıklar, anormal pap smear test sonuçları spiralin sizin için uygun olmamasına sebep olabilir. sonuçta burada vurgulamak istediğim şey, çocuk doğurmamış=spiral takılamaz denklemini yıkmak. böyle bir şey yok. bunun dışında gerisi siz, vücudunuz ve doktorunuz arasında.

ha bir de unutmadan, vücut bazen spirali atabiliyor. bu spiralın atılması durumu doğum yapmamış kadınlarda daha sık görülüyor. fakat bu spiral taktırmaya bir engel değil dediğim gibi.

spiral etkili ve geri dönüşümlü bir korunma yöntemi. yani sizi hamile kalmaktan koruyor ve çıkardığınızda hamile kalabiliyorsunuz. hormonlu türleri beş sene, hormonsuz türleri 10 sene boyunca vücudunuzda durabiliyor ve koruma sağlıyor. tabii kondomla, doğum kontrol hapı ile hamile kalanlar olduğu gibi spiral ile hamile kalanlar da mevcut. bunu da vurgulamakta yarar var.

spiral taktirmanın en kötü yanının spiralin takılış anı olduğu söylenir. internette eğer iud, pain, iud insertion gibi kelimelerle arama yaparsanız forumların dolup taşmakta olduğunu görürsünüz. forumlara yazan herkes ne kadar da acılı, korkunç bir deneyim olduğundan bahsedip dururlar. sonrasında çok memnun olsalar da işte takılış anı çok acılı olmuştur. bu, özellikle doğum yapmamış kadınlar için geçerlidir, doğum yapanlar arasında da canı çok acıyanlar da vardır ama. özetle, internete bakarsanız korkuyla dolup taşarsınız.

ben internette yazılanları okumakla kalmayıp spiral taktirmiş arkadaşlarıma da sordum deneyimlerini. bana söylenen şuydu "evet, çok hoş değil ama sadece bir saniyelik bir acı ve o forumlarda yazıldığı kadar da kötü değil asla". azıcık içimi rahatlatsa da randevu öncesi biraz korkuyordum açıkçası.

neyse, randevuma gittim. doktor beni aşağıdaki eczaneye yolladı ve önceden sipariş verilen spirali alıp üst kata çıktım. korktuğum için açıp da paketi bu neymiş diye bakamadım! doktor ağrı kesici almadan geldiğimi öğrenince biraz şaşırdı, ama neyse orada içtim iki tane motrin hapını, dedi sonra işine yarar. evet acıyacak maalesef ama yapacak bir şey yok dedi. neyse dedim, takalım da bitsin şu iş. oturduk o jinekolijik muayene koltuğuna.

önce spekulum ile rahim ağzınız gözleniyor. spekulumun çok acılı bir tarafı yok, sadece biraz baskı hissi oluyor. yani penisi hallediyorsanız bunu da hayli hayli halledersiniz. sonra spirali takabilmek için rahim ağzınız düz bir pozisyona getiriliyor. işte bu noktada 1 saniyelik "ay" dediğim bir acı oldu. ama sadece 1 saniye yani, o yüzden çok önemli değil. sonra doktor spirali alıyor eline ve yerleştiriyor. bu aşamada ise çok muhteşem bir şey oluyor bana, canım hiç ama hiç acımıyor! doktor "evet bitti işimiz, you handled it like a pro it's anbilivabil" dediğinde ben şaşırıp "ne halletmesi ya, ben bir şey anlamadım ki?!" diyorum. evet, tüm o forumlarda yazılanların aksine hiç de canım acımıyor benim. tüm bu işlemler 5 dakika almıyor bile. 3 dakika falan.


doktorla konuşuyoruz, diyor ki kötü deneyimler yazılıyor ama iyi deneyimler yazılmıyor internete. bu yüzden her aradığında kötü örnekleri okuyorsun, halbuki böyle de olabiliyor işte. evet diyorum, haklıymışsınız hakkaten doktor hanımcığım. hiç bir şey anlamadım ayol! ayol demiyorum tabii ki elin amerikalısına, anladınız siz.

neyse, spiral takıldıktan sonra regl dönemi ağrısı gibi ağrınız oluyor. o motrinler beni pek kesmedi, eve geldim yarım apranax çaktım. çakmadan önce de apranax'in prospektüsüne baktım, aynen "rahim içi araç kullanımından önce/sonra" yazılmamış mı prospektüse? oh mis dedim, yarım apranax da kesti ağrıyı zaten. hani nahoş olan kısım bu regl ağrısı gibi olan kısım aslında, spiral taktırdıktan sonra iyi bi ağrı kesici olsun bence çantanızda.

4-6 hafta içinde kontrole gitmeniz gerekiyor. hani spiral içinizde mi, ne alemde, bunlara bakmak için. bunu da ihmal etmiyorsunuz.

başka başka? hmm, regl olduktan sonra spiralın yerini elinizle kontrol etmeniz tavsiye ediliyor. peki erkekler? onlar hissediyor mu spirali? çok nadiren. hissederlerse de doktora gidiyorsunuz, ipleri kesip kısaltıyor. bizim başımıza böyle bir şey gelmedi.

peki spiral türleri? yukarıda da dediğim gibi, iki tür spiral var hormonlu ve hormonsuz. hormonlu olanın adı amerika'da mirena, hormonsuzun da paragard. hormonlu 5 sene, hormonsuz 10 sene koruyor. hormonlu ile reglinizin azaldığı ve seyrekleştiği söyleniyor, paragard'ın böyle bir etkisi yok. ben hormonsuz olanı tercih ettim, hormon falan uğraşmak istemediğim için.

paragard ile özellikle ilk aylarda regliniz daha yoğun ve daha ağrılı olabiliyor. doktor beni buna karşı uyarmıştı. ama nasıl şanslıysam bu konuda, başıma henüz öyle bir şey gelmedi. napıyoruz? maşallah deyip tahtaya vuruyoruz. bana ağrılı regl dönemleri vermiyoruz. spiral ile yaşadığım olumlu deneyimi bozup ne bileyim beni hamile bırakmıyoruz, bu lafları bana teker teker yedirmiyoruz!

bir de fiyat konusuna değinelim. türkiye'deki durumu bilmiyorum, ben amerika'da taktırdım, 2012 yılı civarında hormonlusu 400 dolar, hormonsuzu 750 dolar civarındaydı. tabii ki bu parayı vermedim! okulun sigortası %90'ını ödedi, ben de kalan %10'a eyvallah dedim. türkiye'deki durumu eczanelere gidip sormak lazım, eczanede satılıyormuş alıp doktora gidip taktırıyormuşsunuz diye duydum, amerika'da olduğu gibi. sanırım çok daha ucuzdu türkiye'deki fiyatlar yanlış hatırlamıyorsam. şaşırmamak lazım, türkiye'de 20 lira olan ilaç burada 150 dolar olabiliyor.

sanırım spiral konumuzun sonuna geldik. sonuçta vücudunuz müsaitse, doktorunuz onaylıyorsa, benim herkese tavsiye edebileceğim bir korunma yöntemi spiral. umarım yardımcı olabilmişimdir bu yazı ile, sorularınız olursa beklerim. sağlıcakla kalalım!