Splinter Usta'nın Esasında Dünya Barışını Tehdit Eden Karanlık Biri Olması

Ninja Kaplumbağalar'ın büyük hocasına bir de bu gözle bakın.
Splinter Usta'nın Esasında Dünya Barışını Tehdit Eden Karanlık Biri Olması

splinter usta'nın dünya barışını tehdit etmesi,  tmnt hayranlarını ve splinter usta yalakalarını üzecek çarpıcı bir iddia. daha önce en aşağıda yer alan ninja kaplumbağalar'ın bayağı silahlı çete olması isimli yazımla bunların çetelerinin illegal işlerini ortaya dökmüştüm, şimdi de ustalarının asıl maskesini indireceğim. güya new york şehrinin bekçiliğini, kabadayılığını üstlenen splinter usta, aslında hem new york halkının huzurunu hem de dünya barışını tehdit eden yılanın başıdır.

bilmeyenler için uzun bir özet geçiyorum

splinter, mutant bir sıçandır ve tmnt serisinin en önemli bir karakterlerinden biridir. ninja kaplumbağaların öğretmeni, dövüş sanatları eğitmeni ve akıl hocası olarak hizmet eder. bazı reenkarnasyonlarda, mutasyona uğramış veya reenkarne olmuş bir hamato yoshi'dir; diğerlerinde, bazen hamato splinter olarak bilinen yoshi'nin evcil faresidir. yoshi, japonya'daki foot clan isimli dövüş kulübünün ileri gelen üyelerinden birisiydi. burada oroku nagi ismindeki savaş sanatı eğitmeni ile yakın arkadaştı. aynı zamanda ikisinin de rönesans sanatlarına tutkusu vardı. ilerleyen zamanlarda nagi, tang shen adında bir kadına aşık olur. tabii daha sonra aynı kadına hamato yoshi'de aşık olur, ikisinin dostluğu zedelenir. çizgi romanı okuyanlar iyi bilecektir ki, nagi shen için yapmadığı jest bırakmamıştır, onun gönlünü kazanmak için her şeyi denemiştir ancak yoshi, shen'in aklını çeler ve nagi'yi yani kardeşim dediği adama kazık atar. yoshi ile nagi arasında bir kan davası patlak verir ve kısa süre sonra ikili birbirlerine rakip olurlar.

Hamato Yoshi

nagi'nin tang shen'e olan sevgisi zamanla büyük bir acıya dönüştü, ancak bir akşam onunla duygularıyla yüzleştiğinde shen, yoshi'yi terk edemeyecek kadar çok sevdiği için nagi'yi reddetti. nagi acılar içinde olsa da, hiç tasvip edilmeyen şekilde tang shen'e birkaç tane tokat patlatır, bunu gören yoshi deliler gibi sinirlenir. tang shen'i koruyorum bahanesiyle körü körüne öfkeyle nagi'yi öldürür, yoshi, koşullar ne olursa olsun, klanının bir üyesi olduğu için nagi'yi öldürerek kendini küçük düşürür. kaldı ki, yoshi ortaya çıkmadan yani tang shen, yoshi'yi tanımadan önce nagi ile sevgiliydi, iki sevgilinin arasını açtığı yetmezmiş gibi bir de adamı öldürüyor. daha sonra, yoshi'ye iki seçenek verildi: onurlu intihar ya da klandan kendini sürgün etme, shen ile new york'a kaçmayı seçti.

foot clan'dan kovulan splinter, new york city'ye taşınır ve burada kanalizasyonda keşiş olarak yaşar ve farelerle arkadaş olur. bir gün, bir çocuk tarafından kazara kanalizasyon ızgarasından düşürülen dört yavru kaplumbağa ile karşılaşır. yoshi onları evcil hayvan olarak tutar ve onlara çocukları gibi davranır. kaplumbağaları parlayan pembe renkte sızan kırık fıçıların yanında bulduğunda, daha sonra yeşil, kimyasal sıvıya döndükten sonra onları çıplak elleriyle temizlemeye çalışır. sonuç olarak, hepsi bir mutajen olan sızan kimyasaldan etkilenir. mutajen, temas halinde olan canlıların dna'sını birleştirir. böylece kaplumbağalar, insanlara dokunan bir evcil hayvan dükkanında kalarak genç insansı kaplumbağalara dönüşürler. kanalizasyon fareleriyle temas halinde olan yoshi, insansı bir sıçana dönüşür. yani splinter'a.


adam öldürmenin yanına kar kalacağını düşünerek kaçan ve bulunmamak için de kendisini fareye dönüştüren splinter'ı kötü haberler bekliyordu. nagi'nin, ağabeyinin öldüğünü öğrendiğinde sadece 7 yaşında olan saki adında küçük bir erkek kardeşi vardı. bu bilgi yoshi nefretine dönüştü ve ondan intikamını alacağının sözünü verdi. klanın liderliği tarafından foot'un new york şubesine liderlik etmesi için atandıktan sonra, tüm new york kanalizasyonunda saki fellik fellik splinter'ı arıyor.

splinter'ın hikayesi tam olarak bu arkadaşlar, ne eksik ne fazla

hem çizgi roman, hem de 1987 yılında yayınlanan orijinal çizgi filmde splinter'ın hayat hikayesi bu şekilde işlenir. ancak, splinter'ın maskesini düşürebilmek için yukarıda tam kimliklerini açıklamadım. hamato yoshi, yani splinter'ın sevgilisini çaldığı, bu da yetmezmiş gibi öldürdüğü oroku nagi, ile oroku saki öz mü öz kardeşler. peki bu oroku saki kim biliyor musunuz? daha sonra krang'in sağ kolu olarak karşımıza çıkacak shredder lan, bayağı bizim demir maskeli shredder. düşünsenize lan, küçücük çocuksunuz mutlu mesut ağabeyinizden dövüş sanatları öğreniyorsunuz, dojo'da gününüzü gün ediyorsunuz. her ne kadar nagi ve shen anlaşamasa da, iyi kötü bir yuvaları var, ve itin affedersiniz kahpe evladının biri gelip yengenize yazılıyor, ağabeyinizin karısına, en önemlisi de sırt sırta saatlerce idman yaptığı, dövüştüğü belki de güreş tuttuğu kardeşim dediği adamın karısına yazıyor. şöyle bir düşünün arkadaşlar, o usta denilen, her bölüm sonunda kafa siken zırvalarıyla nasihat çeken pezevenk splinter yani hamato yoshi bir ailenin sonunu hazırlayan olaylar zincirinin başrol oyuncusu lan. tang shen ile nagi'nin arasını açıyor, yuvalarını yıkıyor ve daha sonra da aile içi kavgaya müdahale olarak gidip adamı öldürüyor lan. nasıl bir kansızsa bu splinter yuvayı dağıttığı yetmiyor, 7 yaşındaki bir çocuğun öksüz kalmasına da neden oluyor. şimdi, büyüdüğünde bu splinter ismindeki şerefsizin evladından intikam almak için yemin eden shredder haksız mı? çizgi filmde salak gibi işlense de çizgi romanını okuyanlar iyi bilecektir shredder yani saki 300 iq'ya sahip birisi, o yüzden krang kendisini yanına almıştır.


ve tüm bunlar ne çizgi filmde ne de sinema filmlerinde işlenmez

ve splinter sanki new york halkını koruyormuş, kolluyormuş gibi işlenir. şayet splinter uçkuruna sahip çıksaydı, sevenlerin arasına girmeseydi foot klan asla bir illegal organizasyona dönüşmeyecekti, shredder diye bir persona karşımıza çıkmayacaktı, belki de saki yani shredder iyi bir tahsil alıp işini gücünü eline alıp, abisi yani nagi emekli olduğunda dojo'yu işletecekti. yeni küçük ninjalar yetişecek, dövüş sanatları nesillerden nesillere aktarılacaktı. ancak ne oldu, splinter kan davası başlattı ve ancak bu dava splinter hakkı rahmetine kavuştuğunda sonlanır. ayrıca daha kendi öğretilerine saygısı olmayan, arkadaşını öldürecek kadar gözü dönmüş birinin new york'u ya da dünya huzurunu korumasını bekleyebilir misiniz lan?

krang ve shredder'ın zaten dünyayı ele geçirelim diye de bir takıntıları yok. krang, x boyutundan siktir edilmiş bayağı güçlü bir general, onun tek amacı savaş gemisini tekrar x boyutuna döndürecek şekilde güçlendirmek ve tekrar x boyutuna dönmek. affedersiniz ebesi sikilmiş dünyayı ne yapsın lan adam, kendi gezegeninde hem imparator, hem de utrom bölgesinin tek varisi. shredder, onun da tek derdi abisinin yadigarı olan klan'ın ismini yaşatmak ve splinter'dan intikam almak. bu adamların bir gün olsun dünyayı ele geçirelim, köleleştirelim dediğini duymadım. öte yandan splinter isimli şerefsiz, iyiyim ve iyiliği getireceğim adı altında geçmişini halktan ve kaplumbağalardan saklayarak hem dünya barışını hem de new york halkının huzurunu tehdit etmektedir.