Spor Tarihimizin En Trajik Olaylarından Biri: 20 Ocak 1989 Samsunspor Trafik Kazası

20 Ocak 1989 tarihinde Samsunspor kafilesini taşıyan otobüsün bir kamyona çarpmasıyla meydana gelen trafik kazası, Türk spor tarihinin en acı olaylarından biri olarak tarihe geçti.
Spor Tarihimizin En Trajik Olaylarından Biri: 20 Ocak 1989 Samsunspor Trafik Kazası

hatırladıkça insanın içini acıtan bir olaydır bu, karlı bir ocak günü olmuştur. 20 ocak 1989 tarihinde malatyaspor deplasmanına giden samsunspor kafilesini taşıyan otobüs, bir kamyona çarpmıştır. 

kazada teknik direktör nuri asan, futbolculardan muzaffer badalıoğlu, mete adanır, şoför asım özkan olay yerinde hayatını kaybetmiştir. yugoslav futbolcu zoran tomiç ise sırbistan'da 6 ay komada kaldıktan sonra vefat etmiştir. maalesef bununla kalmayıp; emin kar, erol dinler ve yüksel öğüten'in kaza sonrasında futbol hayatları bitmiştir. emin kar, felç olmuştur.


hatırladığım diğer bir ayrıntı ise, 0-0'lık ingiltere maçının kalecisi olan fatih uraz'ın bu kazayı yaralı atlatmasına rağmen, sonradan toparlayamayıp formdan düşerek, futboldan sönük bir şekilde kopmak durumunda kalmasıdır. 

bu kazadan sonra samsunspor, federasyon tarafından ligde tutulmuştur ama ertesi sene toparlayamayarak ikinci lige düşmüştür. o zamanlar ligde dört büyüklerin ardından gelen bu karadeniz ekibini çok yıpratmıştır bu kaza.

nuri asan gibi delikanlı bir futbol adamının, mete adanır gibi efendi bir insanın, muzaffer badalıoğlu gibi yürekten oynayan futbolcuların can verdiği, samsunspor altyapısının altın jenerasyonunun sakat kaldığı kara gündür 20 ocak 1989.

kaza öncesi samsunspor herkesçe bilinir. şampiyonluğa oynayan takım, tıklım tıklım dolan stadın dışında stadda yer bulamadığından içeri giremeyen yüzlerce taraftar ve hasbi menteşoğlu. ancak kaza sonrası da oldukça enteresandır. kaza sonrası samsun'da düzenlenen kulübe yardım maçında stadın ancak çok küçük bir kısmı dolmuştur. tüm ilde kulübe maddi yardım amacıyla çeşitli şekillerde para toplanmıştır, miktar ise o zamanın parasıyla 850 milyon lirayı ancak bulmuştur.


bu vefasızlıkta, bu çirkeflikte sürekli göç alan samsun'da samsunlulardan çok samsunlu olmayanların yaşaması, samsunlu olanlarda da samsunsporluluk duygusunun yerleşmemiş olması en önemli nedendir. her şeyin başarıya endeksli olduğu bir tür alışverişte 20 ocak 1989 günü samsunspor kaybetmiştir.

49 Kişinin Yanarak Ölmesiyle Sonuçlanan Korkunç Olay: 24 Ekim 1997 Karapınar Trafik Kazası