Spor Tarihinin En Ünlü Son Saniye Basketlerinden Biri: Michael Jordan İmzalı The Shot

Takvimler 7 Mayıs 1989'u gösterdiğinde, Jordan tarafından basketbol tarihinde hala bahsedilen bir şut atıldı ve potaya girerek sayı değeri kazandı. Evet, The Shot'tan (şut) bahsediyoruz.

The Shot'ın hikayesi

tarih: 7 mayıs 1989
yer: coliseum at richfield
rakip: cleveland cavaliers

doğu konferansı ilk tur beşinci maçı...

jordan attı ve bulls 6 saniye kala 99-98 öne geçti. cavaliers mola alıyor, son topun nasıl kullanılacağı konuşuluyor. mola dönüşü craig ehlo topu kenardan oyuna sokuyor ve pasını larry nance'e çıkarıyor. nance tekrar ehlo'ya veriyor ve potaya giden ehlo turnikeyi bırakıyor. 100-99 cleveland önde... son 3 saniye... doug collins mola aldı.

mola dönüşü majesteleri ehlo'nun üzerinden o ünlünü şutunu (the shot) atıyor ve bulls maçı kazanıyordu. şutunu çıkardığında, beraber yükseldikleri ehlo çoktan yere inmişti ve top çemberden geçtiğinde neredeyse bench'e savrulmuştu. majesteleri sevincini yerden 1,5 metre havalanarak dışa vururken, ehlo bench'in dibinde, kendini mağlubiyet duygusuyla yere bırakıyordu.

doug collins, sorulan bir soru üzerine son molada neler yaşandığını ve nasıl bir taktik çizdiğini şöyle anlatacaktı:

- taktik şuydu: topu michael'a verin ve etrafından s*ktir olup gidin!

The Shot'ın videosu

the shot sürekli jeneriklerde gösterilir ama bu kısa pasaj, aslında ait olduğu maçın gidişatını pek temsil etmemekte

ilgili maçın tamamı, hatta son 2-3 dakikası izlendiğinde cleveland'ın aslında maçta daha ağır bastığı ve chicago'da jordan dışında direnen pek kimsenin olmadığı görülüyor. pippen ve grant gibi oyuncular maç boyu ortada yok, jordan takımı resmen tek başına ayakta tutuyor, bir ara takımının son 24 sayısının 18'ini attığını ekranın altında yazıyla söylüyorlar. hele son 6 saniyede craig ehlo bir turnikeyle takımını son 3 saniyeye 1 sayı önde sokuyor ve jordan mola aldığında bütün salon neredeyse turu geçtiklerine, işin bittiğine emin gibi. ve moladan sonra jordan'a top aldırma gibi bir hata yapıyorlar, mj de salonu susturan sayıyı yapıyor. maçı izleyince garip olan bir şey de cleveland maçı kaybedince salondaki homurtu ve sevinçten çıldırmış chicagolular arasındaki tezat; jeneriklerde spikerler o kadar yaygara yapmış ki insan şut girince büyük bir coşku bekliyor salonda, ama çıt çıkmıyor, ıslık filan da yok, sadece sessizlik...

Bu atışa laf etmek yersizdir

dönem itibarıyla ismini hak eden seri kazandıran bir atış bu. o dönem cleveland, chicago'dan daha iyi oynamakta ve herkes cleveland'ın kağıt üzerinde chicago'yu ezip geçeceğinden emin. chicago henüz kendini bulmuş değil, kendini kanıtlama peşinde. seri boyunca cleveland'ın bu üstünlüğü de göze çarpmakta. açıkçası o seride chicago'yu tek başına tutan bir isim var: michael jordan.

seri boyunca michael jordan 39.8 sayı ortalamasıyla oynamıştır ki 50, 44 falan atıyordu. ona en yakın oynayan isim scottie pippen 15 sayı ortalamasıyla oynuyordu.

bu şekilde son maça gelindi ve chicago için belki de ölüm kalım maçıydı. michael jordan son maça da ağırlığını koydu ve craig ehlo üzerinden o meşhur sayıyı attı. o son şutta şöyle bir ayrıntı vardır; ehlo, jordanla aynı anda zıplamıştır ama ehlo yere indiğinde jordan hala havadadır :) adam havada resmen asılı kalmış ve şutu atmış. işte bu jeneriklik seriyi kazandıran atış sonrası chicago, michael jordan önderliğinde zirveye çıkabileceğini kanıtladı.