Stairway to Heaven'ın Kendisinden Araklandığı İddia Edilen Spirit Şarkısı: Taurus

Led Zeppelin grubunun uhrevi şarkısının arak olduğu yıllardır söylenegelen bir şey. Bu iddia nedeniyle mahkemelik de olan ancak geçtiğimiz günlerde beraat eden grubun şanı hakkında şüpheleriniz varsa şarkıyı ve ilgili yorumları aktarıyoruz.

taurus'un spirit şarkısını dinleyerek başlayalım

iddia şu şekildeydi

adamlar stairway to heaven şarkısı arak diye mahkemelik oldular. olay bayağı ciddi. orijinal şarkı spirit'ten taurus imiş iddiaya göre. linkte şarkı mevcut. çok az benzerlikler var. kazanamazlar diyorum.

https://www.rt.com/…-led-zeppelin-stairway-lawsuit/

detaylı bir yorum

stairway to heaven'ın spirit'ten çalıntı olduğu iddia ediliyor. bunun üstüne birçok kez spirit'in taurus isimli şarkısını dinledim. gerçekleri örtmek gibi bir amacım yok stairway to heaven'ın ilk 4 dakikasının gitarı gerçekten de benziyor. 1968 yılında da spirit'in ön grubu olduğunu bildiğimizden dolayı o melodiden esinlendiklerini söyleyebiliriz. ama çalmışlar ve kendi şarkılarına koymuşlar kesinlikle diyemeyiz çünkü melodinin bir kısmını alıp üstüne farklı riffler katmışlar. ve dikkat ederseniz bu şarkı 4 dakika falan değil, arkasından gelen farklı bir riff, harika bir solo ve çok iyi bir hard rock kısmı var. tüm bunların üstüne robert plant'in mükemmel vokali, sözlerinin derinliği var.

evet, belki de jimmy page'e o melodiyi dinledikten sonra ilham geldi, belki o şarkıyı dinlemeseydi asla stairway to heaven olmayacaktı. asla o soloyu dinleyemeyecektik belki. ama bu jimmy page'in o riffi alıp birçok insan tarafından tarihin en iyi şarkısı olarak gösterilen bir şarkıyı yazdığını değiştirmiyor. demek istediğim jimmy page'in taurus'un bir kısmından esinlenmesi ne onun harika bir müzisyen olduğu gerçeğini değiştirir ne de led zeppelin'in kötü bir grup olduğunu gösterir.

kimilerinin karalama çabalarına rağmen üstüne basarak söylemek istiyorum ki led zeppelin tarihin en iyi rock gruplarından birisidir. jimmy page denen dahi sayesinde tarihin en iyi rifflerini dünyaya kazandırmışlardır. ve çoğu insanın düşündüğünün aksine bence en iyi riffleri "no quarter" şarkılarındadır. sadece bu şarkı dinlenerek bile jimmy page'in ne kadar büyük bir besteci olduğu anlaşılabilir.

sonuç

stairway to heaven’ın, taurus’un spirit isimli parçasından çalındığına ilişkin görülen dava grup lehine kesinleşti. mahkeme parçanın özgün olduğuna karar verdi. linkte iki parçanın karşılaştırılmış hali mevcut:

Stairway to Heaven and Taurus Comparison