Stanley Kubrick'in Veda Filmi Eyes Wide Shut'a Dair Değerli Anekdotlar

Kubrick'in hayatının son filmi Eyes Wide Shut, ülkemizde de sıkça dillendirilen illuminati iddialarının odaklandığı filmlerden biri. Bu iddia ve haberleri bir kenara bırakıp, filmin kendisine dair güzel ayrıntılara dalalım biraz.
Stanley Kubrick'in Veda Filmi Eyes Wide Shut'a Dair Değerli Anekdotlar

stanley kubrick filmi warner bros’a teslim ettikten birkaç gün sonra vefat etmiştir.


- filmdeki gerçekleşen olaylar iki günde olup bitiyor.


- filmin çekimleri 400 gün sürmüş.


- post prodüksiyon aşaması bir yıl sürmüş.


- kubrick ilk başta başroller için o sıralar evli olan alec baldwin ve kim basinger çiftini düşünmüş. daha sonra yine o sıralar evli olan tom cruise ve nicole kidman çiftine başrolleri vermiş.


- nicole kidman'ın oynadığı the portrait of a lady filminin çekimleri için londra'dan bulunan tom cruise ve kidman çifti, stanley kubrick'i ziyaret ediyorlar ve bu ziyaretin ardından kubrick rolü bu ikliye veriyor.


abigail good tarafından canlandırılan gizemli kadını cate blanchett seslendirmiş.


- victor ziegler rolünde izlediğimiz sydney pollack en iyi yönetmen akademi ödülünü kazanmış büyük bir yönetmendir. (bkz: out of africa) (bkz: tootsie) (bkz: three days of the condor) (bkz: the way we were)


- filmin hikayesi new york'ta geçiyor olmasına rağmen, londra'da çekilmiştir.


- film londra’daki pinewood stüdyoları’nda geniş güvenlik önlemleri altında çekilmiş.


- çekimler bittikten sonra kubrick, tom cruise ve nicole kidman için sıkı güvenlik önlemleri altında özel bir gösterim düzenlemiş. filmi gösteren makinistlerden perdeye sırtlarını dönmelerini istemiş.


- tom cruise çekimler sırasında ülsere yakalanmış.


- film gösterime girmeden önce stanley kubrick'in hayatını kaybetmesiyle filmin sansürlenip sansürlenmediği ve gerçek bir kubrick filmi sayılıp sayılamayacağı üzerine bir sürü dedikodu dönmüş. kopan bu yaygara üzerine tom cruise, "birisi filmi kesmeye çalışırsa karşısında beni bulur" diye açıklama yapmış.


- filmi ilk izlediğinde pek beğenmeyen christopher nolan, yıllar sonra orta yaşlı bir adam olarak tekrar izlediğinde filmin kendisi üzerinde çok daha farklı bir etki yarattığını söylemiş.


- film 'fuck' sözcüğü ile bitiyor.


- filmde alice ve william'ın new york'ta yaşadıkları daire stanley kubrick’in ingiltere'ye taşınmadan önce abd'de yaşadığı dairenin bir kopyasıymış. filmde evde görülen bütün tablolar bizzat karısı christiane’in yaptığı tablolarmış.


- filmde karı koca arasında kıskançlık krizlerinin olduğu sahneler vardır. bu sahnelerin gerçekçiliğini arttırmak isteyen kubrick, alice'in yakışıklı bir deniz subayıyla en fazla bir dakika boyunca seviştiği sahneyi 6 günde çekmiş. tom cruise'u sete almamış. nicole kidman'a çekimler sırasında yaşananları kocasına anlatmasını yasaklamış.


- dr. william harford’un piyanist arkadaşı aracılığıyla katılacağı gizemli partinin giriş kodu fidelio'dur. fidelio, ludwig van beethoven’ın 1791 yılında bestelediği ilk ve tek operasının adıdır.


- kubrick son filmi olan eyes wide shut'ı bir önceki filmi olan full metal jacket'dan 11 yıl sonra çekmeye başlamıştır.


- victor ziegler ve marion nathanson rolleri için harvey keitel ve jennifer jason leigh ile çekimlere başlanmış olsa da harvey keitel; finding graceland, jennifer jason leigh ise existenz filmi için projeden ayrılmak zorunda kalmış. daha sonra yerlerine sydney pollack ve marie richardson gelmiş.


- stanley kubrick'in kızı katharina kubrick ve torunu alex hobbs filmde rol almışlardır.


- tom cruise ve nicole kidman'ın stanley kubrick'le film yapacakları açıklandığı zaman, vincent d'onofrio onlara şu tavsiyede bulunmuş; "bir ev veya daire kiralayın, çünkü bir süre ingiltere’de olacaksınız." vincent d'onofrio, full metal jacket'da leonard lawrence karakterini canlandırmıştı.

D'onofrio (solda)

-stanley kubrick, filmde kullanacağı seks sahnelerinde ne kadar ileri gidebileceği hakkında bir fikir sahibi olabilmek için reyting derecelendirilmesi yapılmış olan showgirls (1995), basic instinct (1992) ve fatal attraction (1987) gibi filmleri izlemiş.

Showgirls'ten kesitler.

- tom cruise ve sydney pollack'ın oynadıkları on üç dakikalık bilardo salonu sahnesi yaklaşık 200 çekim ile yaklaşık üç hafta sürmüş.


- stanley kubrick warner bros'un kendisine verdiği gişe verilerini analiz ettikten sonra filmin çıkış tarihine karar vermiş.


- kubrick, nicole kidman'ın çıplak sahneleri çekebilmesine yardımcı olması için çekimler sırasında müzik dinlemesine izin vermiş.


- mandy rolü eva herzigova'ya bizzat stanley kubrick tarafından teklif edilmiş ancak çok fazla çıplak sahne olduğu için bu teklifi kabul etmemiş.

O yıllarda Herzigova.

- film, martin scorsese'nin 1990'ların en iyi filmleri listesinde 4. sırada yer almaktadır.


- filmde nick nightingale isimli, para kazanmak için new york'a gelen bir piyanist var. karakteri canlandıran todd field da gerçek hayatta kariyeri için new york'a gelen bir caz müzisyeniymiş.


- stanley kubrick, tom cruise ve nicole kidman'ı rollerine hazırlayabilmek için onlarla birlikte psikanaliz seanslarına katılmış. ikili bu seanslarda gerçek hayattaki evlilikleri ve ilişkileri hakkındaki korkularını itiraf etmişler. her ikisi de bu seanslarda tartıştıkları şeyleri hiçbir zaman açığa çıkarmayacaklarına dair yemin etmişler.


- kubrick'in asistanı emilio d'alessandro filmde kitap satıcısı olarak rol almış.


- filmde stanley kubrick'in cameosu var:


15 Günlük Şarj Süresiyle Cezbeden HUAWEI WATCH GT 2'nin İncelemesi

Er Ryan'ı Kurtarmak Filmini Gözünüzde Yükseltecek İlginç Anekdotlar

Leon: The Professional Filmi Hakkında Az Bilinenler