Stephen Hawking, Ömrü Hayatında Neden Bir Nobel Ödülü Kazanamadı?

Geçen sene kaybettiğimiz ünlü fizikçi Stephen Hawking, hayatı boyunca üzerinde çalıştığı ve kabul gören onca çalışmasına rağmen neden bir Nobel alamadı?
Stephen Hawking, Ömrü Hayatında Neden Bir Nobel Ödülü Kazanamadı?

stephen hawking'i bu kadar ünlü yapan şey, kara deliklerin dışarıya doğru madde ve enerji yaydıklarını söylediği, hawking radyasyonu adı verilen teori.

hawking radyasyonu nedir?

1975 yılında ortaya koyulan bu teori çok ses getirdi çünkü o zamana kadar kara deliklerden ışık da dahil hiçbir şeyin kaçamayacağı düşünülüyordu. ancak hawking'in ortaya koyduğu matematiksel denklemlere göre, kara deliklerin çekim gücü anti parçacıkları tutuyordu ve parçacıklarla anti parçacıkların birbirlerini yok edememesini sağlıyordu. bu sayede kara delikler siyah cisim ışıması'na benzeyen bir radyasyon yayıyorlardı.

Işımayı gif yardımıyla daha iyi anlayabilirsiniz.

ancak maalesef bu teoriyi kanıtlayabilmek için henüz yeterli teknoloji bulunmadığı için stephen hawking yaşadığı dönemde nobel ödülü kazanamadı.

Nobel Fizik Ödülü'nü kazanabilmek için, ortaya atılan teorinin gözlemlenebilir deneylerle kanıtlanması gerekiyor. Kara deliklerin incelenmesini gerektiren böyle bir deney için gerekli imkan ihtimali, 10 Nisan'da görüntülenen kara delik fotoğrafı ile artmış olsa da, hala mevcut değil.

eğer bir gün teknoloji kara deliklerin yaydığı hawking radyasyonu'nu tespit edebilecek düzeye gelirse, stephen hawking yaşarken kazanamadığı nobel için en azından toplum nezdinde layık bulunur.  aslında o gün çok da uzakta değil gibi (bkz: bilim insanlarının 10 nisan'da yapacağı duyuru)

Nobel ödülleri yalnızca hayatta olan insanlara veriliyor.

örneğin albert einstein'ın 1926 yılında ortaya koyduğu kütleçekim dalgası teorisi de tam 90 yıl sonra deneylerle kanıtlanmıştı.

aynı şekilde peter higgs de 31 yaşındayken keşfettiği parçacık için 55 yıl bekleyip nobel ödülünü 86 yaşında almak zorunda kalmıştı (bkz: higgs bozonu)

Görüntüsü Elde Edilen Kara Delik Fotoğrafı Nasıl Bir Önem Teşkil Ediyor?

Stephen Hawking'in Paralel Evrenlere Dair Ölmeden Önce Üzerinde Çalıştığı Makalesi

21 Yaşındayken Birkaç Yıl Ömür Biçilen Stephen Hawking Nasıl 76 Yaşına Kadar Yaşadı?

Evrenin Sırlarına Belki de Hiç Kimsenin Olmadığı Kadar Vakıf Olan Stephen Hawking'in Hayatı