Street Fighter'ın İki Efsane Karakteri Ryu ile Ken Arasındaki Fark Nedir?

Street Fighter'ın 1987'den beri hayatımızda olan iki kurgusal karakteri Ryu Hoshi ve Ken Masters'la ilgili epey bilgi sahibi olabileceğiniz bir yazı.
Street Fighter'ın İki Efsane Karakteri Ryu ile Ken Arasındaki Fark Nedir?

ryu, ken ile birlikte gouken'in öğrencisidir. dolayısıyla da dövüş stili olarak ken ile büyük benzerlikler gösterirler. ancak ryu, ken'den çok daha büyük bir dövüşçüdür. hocası gouken'in, kardeşi ve öğrencisi olan gouki  tarafından (sonraları ruhuna dark hadou'nun etkisi sonucu, akuma olarak anılacaktır.) shun gouku satsu tekniği ile öldürülmesinden önce (bu hareket düşmanın ruhunu cehenneme göndermeye dayalı bir harekettir ve binlerce yıldır yasaklanmıştır) olaydan sonra gouki, dark hadouda ilerleme yoluna gidecek ve adı akuma olarak anılacaktır. 


ryu, hocasının icazeti ile street fighter circuit'e katılır ve dönemin şampiyonu, en büyük dövüşçüsü sagat'ı yener (bu karşılaşmanın ardından sagat'ın göğsünde kocaman bir yara izi kalır). hocası gouken'in, akuma tarafından öldürülmesinden sonra inzivaya çekilip ve gerçek gücü, dövüş sanatlarında ulaşabileceği son noktayı aramaya başlamışken dark hadou'nun etkisini de üzerinde daha yoğun hissetmeye başlar. sagat'ın göğsündeki iz de buna benzer bir gelgit esnasında oluşmuştur (bkz: evil ryu). ryu'nun güçleri dark hadou ile birleşince ortaya kontrol edilmesi imkansız, korkunç bir savaşçı çıkmaktadır. öyle ki ryu, bu haliyle akuma'dan sonra dünyadaki en güçlü dövüşçü haline gelmektedir.


ken ise ken'dir işte...

ryu ile ken'in hareketlerinin arasındaki farka gelicek olursak; ken, kendisini bir yakın dövüş tekniği olan shoryuken üzerine geliştirmiş iken (ken bu hareketi yaparak ekranı çaprazlamasına kat edebilmektedir), ryu bir uzak dövüş tekniği olan hadouken üzerinde uzmanlaşmıştır. hatta ryu, bu konuda akuma'dan bile ustadır. ken, ryu'dan göreceli olarak biraz daha hızlı olmasına rağmen eğer usta bir oyuncuysanız ryu ile yenemeyeceğiniz kimse  yoktur (akuma hariç).


çünkü ryu, tüm hareketlerde rakibinden ken'e kıyasla çok daha fazla enerji götürmektedir. akuma ise bu iki karakterin yaptığı bütün hareketleri en iyi şekilde yapabilmesinin yanında, en hızlıları ve yukarıdan hadouken atabilmesi, teleport olabilmesi, zıplayarak ekranı çaprazlamasına kat eden uçan tekme atabilmesi, hadi her şeyi geçtim, yalnızca shun gouku satsu hareketini yapabilmesiyle dahi ikisinin de kolunu bacanı kırar ve eline verir.

Kaptan Tsubasa'daki Futbol Sahasının Uzunluğunun 18 Km Olması