Stres Altındaki Istakozların Size İlham Olabilecek Müthiş Gelişimleri

Istakozlar, bünyelerindeki stresi öylesine pozitif kullanıyorlar ki etkilenmemek mümkün değil.
Stres Altındaki Istakozların Size İlham Olabilecek Müthiş Gelişimleri
iStock

abraham twerski isimli bir haham, şuradaki video'sunda, ıstakozun sert bir kabuk içinde yaşayan yumuşak bir canlı olduğundan bahsediyor öncelikle.

ıstakoz büyümesine rağmen onu çevreleyen kabuk genişlemiyor ve stres burada kendini göstermeye başlıyor. peki, ıstakozlar nasıl büyüyor?

ıstakoz büyüdükçe kabuk onu içeride adeta hapsediyor ve ıstakoz kendini baskı altında, rahatsız hissetmeye başlıyor. sonra, avcı balıklardan korunmak için bir kayanın altına sığınıyor ve orada kabuğunu terk ediyor; içinde rahatlıkla yaşayabileceği yeni bir kabuk üretiyor.


nihayetinde ıstakoz, konforlu kabuğunun içinde büyüdükçe kendini tekrar rahatsız hissetmeye başlıyor ve aynı işlemi gerçekleştirmek zorunda kalıyor. ıstakozun büyümesine imkan sağlayan tetikleyici mekanizma, onun rahatsızlık duymasından başka bir şey değil.

eğer ıstakozların doktoru olsaydı, hiçbir zaman büyüyemezlerdi. çünkü ıstakoz rahatsız hisseder hissetmez doktora giderdi, doktor ona ilaçlar verirdi ve ıstakoz kendini iyi hissederdi. hiçbir zaman kabuğunu çıkarıp atmazdı.

yani, stresli zamanların aynı zamanda büyümenin bir işareti olduğunu fark etmemiz lazım. zorlukları doğru bir şekilde kullanırsak, zorluklar bizi büyütebilir.

kaynak: medium.com

Yengeç ve Istakoz Gibi Deniz Mahsüllerini Canlı Canlı Pişirmek Ne Kadar İnsani Bir Davranış?