Şu Ana Kadar Oscar Ödülü Kazanan İlk ve Tek Sağır Oyuncu: Marlee Matlin

Temel duyularınızdan biri eksik haldeyken ortaya, Oscar'lık bir performans koymak kolay olmasa gerek. Bunu başaran Matlin'i tanıyoruz.
Şu Ana Kadar Oscar Ödülü Kazanan İlk ve Tek Sağır Oyuncu: Marlee Matlin

- marlee beth matlin. oscar ödülü kazanan ilk ve şu ana dek tek engelli (sağır) oyuncu. aynı zamanda kategorisinde de en genci (en iyi kadın oyuncu dalında), ödülü aldığında 21 yaşındaydı. film: 'children of a lesser god.' filmin çekimlerine başlandığında ise yalnızca 19 yaşında. bu filmden önce hiçbir şekilde film, televizyon tecrübesi yok.


- filmde başrolü paylaştığı 'william hurt' ile bir süre birlikte yaşadılar. tartışmalı beraberlikleri süresince alkol ve uyuşturucu duvarını aştıkları biliniyor. aynı zamanda hurt'ün şiddet uyguladığı da.


- matlin, daha 18 aylıkken duyma yetisini kaybetmiş.

- 4 çocuğu var. ilkini dünyaya getirdiğinde 30, ikincisinde 35, üçüncü doğumunda 36 ve dördüncüsünde 38 yaşındaymış. kocası bir polis memuru.


- otobiyografisi olan 'i'll scream later'da, 11 yaşındayken evlerine gelen çocuk bakıcısı (kadın) tarafından ve lisedeyken de bir öğretmeni tarafından tacize uğradığını yazıyor.

- los angeles times'a verdiği röportajda, kendi ödül aldığı törene kadar hayatında hiç oscar ödül töreni izlememiş olduğunu söylüyor.

- işaret dili tercümanı jack jason. 'children of a lesser god' (başka tanrının çocukları) filminin çekimlerinde başladıkları işbirliği, sonrasında da iş ortaklığı olarak devam ediyor. ortak olarak işlettikleri 'solo one' adında bir yapım şirketleri var. marlee matlin'in çocuk yaşlarda sahibi olduğu köpeğinin adı solo. bu arada jack jason'ın işaret dilinde uzmanlığı, anne ve babasının sağır-dilsiz olmalarından dolayı. ödül konuşması:


- jack jason'ın marlee matlin'e tercümanlığındaki performansı harikulade:


kaynak:
huffpost, imdb, en.wikipedia, marleematlin.net, la times