Şu Sıralar COVID-19 Vakalarının Zirve Yaptığı Ülkelerin Son Durumları

Şu sıralar pek çok dünya ülkesi COVID-19'un ikinci dalgasıyla mücadele ediyor. İşte o ülkelerden bazıları ve içinde bulundukları güncel durum.
Şu Sıralar COVID-19 Vakalarının Zirve Yaptığı Ülkelerin Son Durumları

devletlerin sağlık sistemlerinin bozulması ve yer yer çökmesi, bireylerin zihinsel ve fiziksel sağlığını yitirmesi ve küresel ölçekte ekonomik yapıyı derinden etkileyecek gerilemelere yol açmasıyla kelimenin tam anlamıyla çılgın atmakta covid-19 salgını.

- endonezya, yılın üçüncü çeyreğinden itibaren resesyona girdiğini duyurdu. 420 binden fazla vaka ve 15 bin civarında ölüm açıklayan ülkede sadece son 6 ay içerisinde piyasaların yüzde 9 oranında daraldığı görülüyor.

- hindistan, 25 ekim tarihinden beri ilk kez günde 50 binden fazla vaka açıklarken "ithal vakalar"dan yakınan çin halk cumhuriyeti de belçika ve ingiltere'den ülkeye girişleri durdurma kararı aldığını deklare etti.

- en son 30 ekim tarihinde günde 90 binin üzerinde yeni vaka duyuran amerika birleşik devletleri, dün itibarıyla (4 kasım) yeniden bu eşik değeri aşarak 100 bin yeni vaka duyurdu. johns hopkins university ise dünkü rakamı 91 bin civarında duyurdu.

- japonya'da taksicilere maske takmayan müşteriyi önden parasını ödemiş olsa dahi arabaya kabul etmeme hakkı tanındığı açıklandı. mesai saatleri öncesi günlük olarak tüm taksicilere ateş ölçümünün yapıldığı ülkede, bu husustaki hassas tutum devam ediyor.

- yeni zelanda'da yapılan bir araştırma, mart ayının sonunda ülke genelinde alınan karantina kararı uygulaması sonrasında psikolojik rahatsızlıklarda adeta bir patlama yaşandığını ortaya koydu. ülke, dünyada covid-19 ile en başarılı mücadelelerden birini sergilemekteyken son dönemde alışılmadık şekilde artan ev içi şiddet, depresyon ve intihar vakalarının ülkenin pandemiyle mücadeledeki başarısında en önemli payın atfedildiği karantina uygulamasıyla bağlantılı olduğu ciddi şekilde düşünülmeye başlandı.

- rusya son 24 saatte 18 binden fazla yeni vaka açıkladı ve günlük rekorunu tazelemiş oldu.

- kasım ayı boyunca okullar, alışveriş merkezleri ve kültürel yapılar-müzelerin kapalı olacağı polonya'da ise dün itibariyle 24 binin üzerinde yeni vaka duyuruldu ve bu da ülke için bir rekor olarak kayıtlara geçti.

- dün gece itibariyle ingiltere, ikinci kez ulusal lockdown'a (karantina) girdi. dün 12 bin yeni vaka açıklayan ülkede 492 kişi covid-19 ve bağlantılı şikayetler nedeniyle hayatını kaybetti.

- sırp ortodoks kilisesi başpiskoposu olan 90 yaşındaki irinej'in covid-19 testi pozitif çıktı ve dini lider, belgrad'da bir hastaneye kaldırıldı.

- kıbrıs rum kesimi, gece saat 11 ile sabah saat 5 arasında sokağa çıkma yasağını uygulamaya soktu. ülkede son bir ay içerisinde covid-19 vakalarının yüzde 30 civarında arttığı görülüyor.

- bahar aylarındakine benzer bir şok yaşamak istemeyen italya'da artan vakalar sonrası belirli bölgelere karantina uygulamasının cuma günü başlayabileceği dile getiriliyor.