Şu Sıralar Gökyüzüne Bakıp Mars'ı Teleskopsuz Görebilmek Mümkün

Kızıl gezegen Mars, geçtiğimiz haftadan beri Dünya'ya normal zamankinden çok daha fazla yaklaşmış durumda. Hatta 30 Mayıs'ta son 11 yılda ilk kez bu kadar çok yaklaşmışız Mars'a. Tamam, Mars yakın falan ama Zeki Müren de bizi görecek mi diye soracak olursanız eğer; evet, Mars'ı şu sıralar çıplak gözle görebilmek mümkün.
Şu Sıralar Gökyüzüne Bakıp Mars'ı Teleskopsuz Görebilmek Mümkün
iStock.com

biraz gec kaldim ama gec olsun guc olmasin derler.

gecen hafta ve onumuzdeki hafta mars gezegenini ciplak gozle gozlemleyebilmek icin bulunmaz bir firsat. mars an itibariyle dunya'ya uzun zamandir (11 yildir) olmadigi kadar yakin mesafede oldugu icin normal zamanda gorundugunden 5-6 kat daha buyuk bir sekilde gozukuyor. normal zamanda yildizli bir gecede gokyuzune bakanlar mars'i gorebiliyordu ama ciplak gozle bakinca diger yildizlardan ayirdedemiyordu. simdi ise mars gokyuzunde turuncu turuncu parlamakta ve ciplak gozle rahatca ayirdedilmekte, iyi bir durbun veya ucuz bir teleskopla yuzeyi bile gozlemlenebilmektedir.

olcut olarak sunu soyleyeyim, yasadiginiz yerde gece gokyuzune bakinca en az 10 kadar yildiz gorebiliyorsaniz mars'i ciplak gozle gorebilirsiniz. yasadiginiz yerde yildizli gecelerde cok daha fazla yildiz gorebiliyorsaniz en buyuk sorununuz yuzlerce (belki binlerce) yildiz arasindan mars'i secmek olacaktir. 3 gundur gozlemledigim kadariyla gunes battiktan yarim saat sonra ufukta ilk gozuken yildizlarla beraber mars guney tarafinda beliriyor ve turuncu turuncu parlamaya basliyor. gece boyunca yukari dogru tirmanan mars gece 12-1 gibi tam tepeye ulasiyor ve parlakligini arttiriyor. tabi ki bu saatler ve yon yasanan yerden yere degisebilir. mesela mars bir sehirde guney tarafindan dogarken baska bir sehirde batidan dogabilir (emin degilim).

yasadiginiz yerde isik kirliliginden dolayi mars gozukmuyorsa sehirden biraz uzaklasarak bu gezegeni rahatca gozlemleyebilirsiniz. bu arada mars'in resmini cekeyim dedim ama telefondan baska resim cekecek bir aygitim olmadigi icin beceremedim.

bu konuda daha once de soyle bir bilgi paylasmistim: (bkz: #57361883)

ilgili olanlar icin bir de su var: (bkz: #53964725)

Dünya'nın çeşitli yerlerinden Mars manzaraları