Sudan Çıktıktan Saatler Sonra Bile Aniden Gerçekleşebilen Tehlike: İkincil Boğulma

Özellikle küçük çocuklarda sıklıkla görülen "ikincil boğulma", suda belirli bir süre boğulma tehlikesi atlatmış ve kurtarılmış, yuttuğu su çıkarılmış olanlarda dahi rastlanır. Yaz aylarının gelmesiyle ekstra dikkatli olunması gereken bu durum sinsice ilerlemesi sebebiyle hiç de hafife alınacak bir şey değil aslında.
Sudan Çıktıktan Saatler Sonra Bile Aniden Gerçekleşebilen Tehlike: İkincil Boğulma
iStock


kuru boğulma,
yaz aylarına gelindiği için üzerinde dikkate durulması gereken boğulma türünden biridir. diğeri ise ikincil (sekonder) boğulmadır. aslında burada esas üzerinde durulması gereken konu, ikincil boğulmadır. ona birazdan geleceğiz. 

öncelikle kuru boğulma, çocuk sudan kurtarıldıktan sonra ortaya çıkan atipik tipte boğulma türlerinden biri olarak kabul edilir. kuru boğulmada su yutulur; ancak akciğerlere girmez. bununla birlikte, solunum yoluna girerek, nefes darlığı ve hatta boğulma güçlüğüne yol açabilecek spazmlara neden olur. 

boğulmanın diğer bir türü olan sekonder (ikincil boğulma) boğulmada ise, suya batma olayından 24 saat sonra ortaya çıkabilen adült solunum distresi sendromu (ards), pnömoni, nörojenik pulmoner ödemi gibi komplikasyonlar sonucu oluşan boğulmadır.

kuru boğulma, genellikle bir çocuğun suda yaşam savaşı vermesinden birkaç dakika sonra gerçekleşir; ancak ikincil boğulma meydana geldiğinde, çocuk saatlerce sıkıntı belirtileri göstermeyebilir veya çok nadir durumlarda bir güne kadar belirti olmayabilir. philadelphia çocuk acil doktoru dr. mark zonfrillo'ya göre, "anında bir belirti yaratmayabilir, ancak ikincil (sekonder) boğulma, saatler sonra ödemlerin veya akciğerlerin şişmesine neden olabilir.” yani çocuk bir an kurtuldu sanılsa da saatler sonra veya uyuduktan sonra ölümler meydana gelebilir. bu yüzden çocuk ne olursa olsun doktora götürülmelidir. diğer yandan çocuğun davranışları ve tepkileri ebeveynler tarafından göz altında tutulmalıdır.

bu ikincil (sekonder) boğulma hususu, showtime'ın the the affair isimli dizisinde işlenmiştir. dizide, alison bailey'in oğlunu kaybetmesine sebep vermiştir.

kaynaklar: 

https://www.huffingtonpost.com/…ing_n_7655098.html?

http://dergiler.ankara.edu.tr/…ler/36/857/10868.pdf

Bu içerik de ilginizi çekebilir