Sükûnetin Vazgeçilmez Arkadaşı Olan Viski Nasıl Ortaya Çıktı?

Evet, viskinin hali hazırda bulunduğu bir dünyaya doğduk ancak bir zamanlar böyle bir şeyin esamesi okunmuyordu. Peki nasıl icat edildi viski? Çıkış hikayesi nedir?
Sükûnetin Vazgeçilmez Arkadaşı Olan Viski Nasıl Ortaya Çıktı?

viskinin kelime kökeni keltçede bulunan uisge beatha'dan gelmektedir, bu latince'de aqua vitae; arapça'da ab-ı hayat olarak karşılığını bulan hayat suyu anlamına gelmektedir. bu isimlendirmenin yapılmasında viskinin ilk olarak 12. yüzyıl'da irlanda manastırlarında bulunan rahipler tarafından damıtılmasının payı büyüktür. viski daha sonradan iskoçya manastırlarına da yayılmıştır ve 16. yüzyıla kadar manastırlara özgü bir içki olarak kalmaya devam etmiştir.


peki ne oldu da, viski gibi yapımı meşakkatli bir içki icat olundu? medeniyetin temelindeki her soru gibi bu su sorunun da cevabı: coğrafya ve iklim. 12. yüzyılın popüler içkisi tahmin edebileceğiniz üzere şaraptı. ancak, şarap akdeniz'in sıcağını seven bir içkiydi. bunun için alp'lerin kuzeyi için şarap üretimi oldukça sıkıntılıydı. bu bölgelerde yetişen üzümlerin içindeki şeker içeriği düşük; asit içeriği yüksek olduğu için hem alkolü düşük hem de lezzet açısından oldukça kötü şaraplar yapılabiliyordu.


bu noktada, irlanda'nın (ve iskoçya'nın) soğuk iklimini seven o altın sarısı bitkinin viski damıtımında kullanımı yaratıcı bir keşiften ziyade coğrafyanın zorlaması oldu. daha sonradan soğuğa dayanıklı diğer tahıllar eklendi denkleme: buğday, çavdar, yulaf vs... ancak, şarap ve bira yapımının aksine fermantasyon süreci viski yapımı için yeterli değildi, viski yapımı damıtım bilgisi gerektiriyordu. peki, bu damıtım bilgisi nereden geldi?

bu bilginin nasıl ulaştığı üzerine farklı tartışmalar olmakla beraber, hakim görüş misyonerlik faaliyeti gerçekleştiren katolik rahiplerin müslüman araplarla etkileşimleri sırasında öğrendiği şeklindedir. zaten, alkol de arapçada "al-kuhul" kökenli kelimeden alıyordu. distilasyonla elde edilen alkol bu dönemde daha ziyade parfüm üretiminde kullanılıyordu. araplar ise bu alkol damıtım bilgisini, mısırlılardan almışlardı.

Arap damıtımevi.

misyoner rahipler ise meseleye kendi yaratıcılıklarını ekleyerek şarap ve biraya göre çok daha yoğun içerikli alkol ihtiva eden yaşam suyunu elde etmek için kullanmaya başladılar. distilasyon işleminin ardından viskiler, manastırların karanlık ve rutubetli mahzenlerinde yıllarca meşe fıçılarında dinlendiriliyor ve ardından rahiplerin tüketimine sunuluyordu.

fakat 16. yüzyıl itibarıyla, mezhep savaşlarının hız kazanmasına bir de anglikan kilisesinin kurulması eklenince pek çok katolik rahip işsiz kalmaya başladı. bunun ardından, geçimlerini viski damıtımından elde etmeye başladılar. ve böylelikle, kilise içkisi konumundaki viski halka yayılmaya başladı. irlanda ve iskoçya'da yüzlerce küçük damıtımevi kurulmaya başlandı. bu dönemde üretilen viskiler ekseriyetle ucuz ve düşük kaliteliydi. ancak, yoğun alkol içeriği, tat zenginliği ve uygun fiyatından dolayı viski ingiltere'de de hızla yayılmaya başladı.


viskinin tüketiminin hızla yayılmasının altında diğer yandan sağlık sebepleri de yatıyordu. zira bu dönemde, kanalizasyon sistemleri henüz gelişmediği ve içme suları enfeksiyon taşıdığı için viski yoğun alkol ihtivasıyla bir noktada kolay ulaşılabilir bir antiseptik görevi görüyordu.

Atiye Dizisi Üzerinden Kendini Aramak Üzerine Yola Çıkanlara Tavsiyeler

Dünyaca Ünlü Viski Üreticisi Glenfiddich'in 132 Yıllık Hikayesi