Süleyman Soylu'nun Habertürk Yayınında Sedat Peker Konusuna Verdiği Cevaplar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün akşam Habertürk canlı yayınında Sedat Peker'in YouTube'da milyonlarca izlenen videolarındaki bazı iddialar ile ilgili soruları yanıtladı.
Süleyman Soylu'nun Habertürk Yayınında Sedat Peker Konusuna Verdiği Cevaplar

sedat peker'e korumayı kim verdi? siz neden kaldırmadınız korumayı?

peker'e korumayı ben vermedim, benden öncekiler vermiş; dhkp/c'liler kurgu tehdit yapmış peker'e. ben olsam vermezdim. ben kaldıracaktım, istihbarattan rica geldi kaldırmayın, biz o polisten bilgi alıyoruz diye.

sedat peker'in kardeşi neden gözaltına alındı, korkut eken alınmadı?

benim yapabileceğim bir şey değil, hukukun alanına girer bu. onu zaten ruhsatsız silahtan gözaltına aldılar konuyla alakasız.

sedat peker'den aylık on bin dolar maaş alan akp vekili kim?

bilmem. kimi yakaladık, sınır dışı ettik bilmem. kaç tane mafyayı yakaladık. bunların hepsinin bir sürü bağlantısı var.

sedat peker'le ilgili kırmızı bülten çıkaramadınız mı?

müracaat ettik. difüzyon denen bir bölüme aldılar, incelenecek. fetöcülere de bunu yaparlar.

sayın cumhurbaşkanı (cb) ile bu konularda görüştünüz mü bir açıklama yapmasını bekliyor musunuz?

genel olarak değerlendirdik. sayın cb benim liderimdir, sayın cb da daha kimler kimler de kalkıp iradelerini ortaya koyacaklardır.

2015'de sedat peker ile cb'nin fotoğrafı var.

bu kimin düğününde? taha ün. bu adamın yaptığı servisler ahlaki midir? sayın cb bir düğüne gitmiş, ben de o düğünde olabilirim.

sedat peker'i almaya gidildi mi? bundan sonra ne yapmayı planlıyorsunuz?

türkiye cumhuriyeti güçlü bir devlettir. yaptıklarımız ortada. hiç merak etmeyin, etrafımızdaki coğrafyada böyle bir hadisenin barınmasına müsaade etmeyiz. yapacağı tek bir şey var onun. tc'den özür dileyecek, adalete teslim olacak, kuzu kuzu teslim olacak. çıktıktan sonra da etrafındaki "şebeleklerle" hiçbir irtibat kurmayacak.

akp'deki bu sessizlik neden? soylu yalnız mı bırakılıyor? bütün bu şeyler olup biterken kendinizi yalnız hissettiniz mi? ek olarak: bbc'de bugün bir haber var: bir devlet yetkilisi de sedat peker'in söylediklerini destekliyor

sürdürülebilir bir dezenformasyon var. bbc bir dezenformasyon kurumudur. yalnız bırakılmakla ilgili: bu bir operasyondur, sistematik bir operasyon yapılıyor. -sadece siz konuşuyorsunuz partiden ses yok- bu benim işim. organize suçla mücadele benim işim. kesinlikle yalnız değilim.

ayda 10 bin dolar alan siyasetçi kim?

bunu gidip savcıya söyleyeceğim.

bu 10 bin doları alan kişi parlementer midir değil midir?

siyasetçi.

silivri emniyet müdürü hakan çalışkan'ın gördüğü baskı yüzünden intihar ettiği söyleniyor. bu müdür aranıp baskı kuruldu mu? osman ve hızır kaptan adındaki kişileri tanır mısınız?

-dakikalardır çok alakasız bir şey anlatıyor.- benim oğlumun arabası durduruldu ali tarakçı diye bilmem kim var. -silivri emniyet müdürü meselesi buna mı bağlandı sorusu geldi- yok ayrı bi operasyon bu diyip devam ediyor anlatmaya.

bu kısımda eski içişleri bakanı'nın oğlunun evinde para sayma makineleri vs. bulundu oradan yıpratmaya çalışıyorlar dedi.

osman kaptan ve hızır kaptan osmanpaşalı. babaları dyp kurucu ilçe başkanı, rizeliler. ben tam eve gidiyorum, koruma daire başkanım geldi bana dedi ki hızır ve osman kaptan'ın annesi kalp krizi geçirdi. ormanla ilgili bir mahkemesi sebebiyle polis durdurmuş. annesinin durumu ağır arkadaşlarla bir konuşma yapabilirsen demiş koruması. benim bilgim bu kadar dedi. ertesi gün birisi geldi dedi ki silivri emniyet müdürü intihar etti. niye intihar etmiş dedim istanbul emniyet müdürünü aradım emniyet müdürü kem küm etti. koruma daire başkanım geldi: bakanım ben bu adamı gece aradım, toplam 2-3 dakikalık bir görüşme ama. -benim telefonum 7/24 açıktır biri arasa dese ki bir arkadaş karakola düştü bakar mısınız dese bu insanı bir şeydir.-

sonra anladığım kadarıyla emniyet müdür 2 defa birer bir buçuk dakikalık konuşmalarda ne söylenebilir ya? o da demiştir ki büyük ihtimalle saldım onları. bunu kalkıp soylu emniyet müdürüne baskı yaptı denilemez. -bana günde bir sürü telefon geliyor, bu konulara bakar mısınız diye dedi...-

sizi şu anda savcılar, şikayetçi olsanız da sizi soruşturamaz. dokunulmazlığınız var. savcı soruşturmaya kalksa bile size bağlı kollukla yazışacak. bu sizce mümkün mü?

yok. ben en çok istifa edilmesi istenen kişiyim. en çok gensoru verilen adam da benim. kolluk adliyeye geçince bana bağlı bir hale gelmiyor diyor. bir sürü isim var bunla ilgili çağırıp sorması gerekiyor mahkemenin.

kolombiya'da 4,9 ton kokain ele geçirildi. geçen haftalarda panama'da da 600 paket ele geçirildi.

şu ali tarakçı'nın gazetesini bi anlatmam gerekir size... -gazeteyi anlattı dakikalarca, sürdürülebilir dezenformasyondan bahsediyor. soruya cevap vermedi.-

istifa edecek misiniz, daha rahat bir soruşturma olmaz mı?

burada ben zaten suç duyurusunda bulunmuşum. yargının önünü açmışım zaten. pkk'nın üst düzey yöneticileri diyor ki türkiye erken seçime gitmeli... ben istifa edersem pkk nefes alır. mantıklı bir sebep olsa ben istifa ederim zaten, ortada mantıklı bir sebep yok.

recat hazi fazlıoğlu'nu tanıyor musunuz, bu sedat peker'in akrabası mıdır?

tanıyorum, akrabası değil.

-moderatör defalarca araya girip kolombiya ve uğur mumcu'yu sordu, kimse umursamadı.-

ben kim yerine il başkanı olarak atandım, kimle mücadele ettim biliyor musunuz? mehmet ağar'ın dayısı yerine atandım. tam 5,5 - 6 ay benim il başkanlığımı defalarca silahlı adamlar bastı. 3 ay belimde silah, büyükçekmece'de -ağar'ın adamları mı bunlar sorusu geldi, bakılır dedi- 3 ay boyunca tansu hanım bana dedi ki burayı bırakma. içeri girdiler, silahlı çatışma oldu.

bugün itibarıyla çakıcı'nın koruması var mı?

böyle bir şey olur mu ya?

binali yıldırım'ın oğlunun adı geçiyor, karakas'ta ofis tutup, uyuşturucu ticaretinde bulunduğuyla ilgili iddia var. erkam yıldırım'ın bunu yaptığı söyleniyor. 

bunu yapmayın. bunlar türk siyasetinin yüz karası işler. -milyonlarca insan izliyor sayın bakan, binali yıldırım da oğlunun maske göndermek için gittiğini doğruladı dendi- milyonlarca insan çocuk pornosu da izliyor, sapık işler de izliyor dedi...

panama'daki 4,9 ton kokain ve 600 paket kokain. (tekrar soruldu) 

-siz kolombiyayla zoom konferansı yaptık ancak salgından ötürü bu ülkeye gidemedik dediniz. benim öğrendiğime göre adli yardımlaşma olmamış bakanlıklarımız arasında. bir belge alışverişinde de panama'nın yardım etmediğini öğrendim. alıcı şirketler olarak suriye bağlantısı olduğu görünüyor bu tam olarak nedir?neden türkiye'ye yönelik latin amerika'dan bir kokain yönelimi var. türkiye ile suriyeli şirketlerin alakası nedir ve izmir'deki şirket kimindir?-

bu videoları siyasetin ana malzemesi haline getirip, bu videoları izletmek esas itibarıyla bir operasyondur. adamın bir tanesinin yalanları yüzünden başbakanlık yapmış bir kişiyi ve aileyi bir noktaya getirmenin doğru olmadığını düşünüyorum. bir sürü kişi başka şeyler de yapıyor. çok kişi yapıyor diye bunun üstünden karine çıkarmak doğru olmaz (yani çok kişinin izlemesi bir anlam ifade etmiyor) siz niye devletin üzerine, devletin yıllarca hizmetinde bulunmuş ailelerin üzerine sadece kendilerini legalleştirmek için yaptıkları şeyleri ortaya koyuyorsunuz.

kolombiya meselesi, izmirdeki firma kim?

ne zaman kolombiya'da tweet atıldı. 10 haziran'da. pandemi var arkadaşlarım geldi irtibat kurmak istedik. biz adamlara ancak 25'inde ulaşabildik. kötü mü buradan kolombiya'ya 25'inde ulaşmak. video konferansta sorduk bu nedir diye dediler ki bu balkan grubunun işidir. 1,5 ton uyuşturucu yakaladık. 3 yıldır takip ediyorduk o 1,5 tonluk işi. -300 bin dolar etmiyor o uyuşturucu dendi- onu ben bilmem, kemal kılıçdaroğlu daha iyi bilir çünkü oradan vergi alacak? ne kadar olduğunu da uyuşturucu işi yapanlar bilir. 3 yılda biz bunu yakaladık.

nereye geleceği, kime geleceği, nasıl geleceği. bu konu o günden beri yürüyor. ancak bunu bize kolombiya makamları söylemedi. biz kendimiz soruşturuyoruz. onlar bizim soruşturmamızla nereye kadar ulaşacağımızı öğrenmek istiyorlar.

mart ayında abd bir rapor hazırladı siz o raporun tersini söylüyorsunuz

o rapor doğru değil biz hem transit hem hedef ülkeyiz. ben bunu 4,5 yıldır söylüyorum. niçin? afganistan'dan ve orta doğu'ya ve arap ülkelerine gidecek sentetik uyuşturucadan dolayı. biz iyi baskı kurduğumuz için ülkede ve sınırlarda bu rotalar değişiyor.