Sünger Bob'un Ananas Evinin Korkunç Kat Planlaması

Sünger Bob'un Bikini Bottom kasabasındaki ananas şeklindeki evinin inceledikçe insanı hayrete düşüren bir tasarımı var. Nasıl mı?
Sünger Bob'un Ananas Evinin Korkunç Kat Planlaması

süngerbob'un ananas evinin kat planlaması... az önce babamla süngerbob'un 4.sezon 6. bölümünü izlerken, babamın "öyle ev mi olur lan" demesiyle aklımıza takılan ilginç bir durum. babam, 65 yazından 68 kışına kadar, aydınlıkevler'deki türk-iş blokları'nın inşaatında işçi olarak çalışmış. o yüzden kendisinin bu çıkışı beni bu evi incelemeye itti. ve süngerbob'un ananas şeklindeki evinin aslında kat planlaması olmadan inşa edildiği kanısına vardım.

öncelikle evi irdelemek gerekirse

eve ananas şekli verilmiş, hafif bombeli ve geniş gövdeye sahip, takriben yüksekliği 5.5 metre yüksekliğinde, müstakil bir ev. evin içerisi ise direkt süngerbob'un sunduğu somut bilgiler ile: 3 kiler, 1 mutfak, 1 banyo ve 1 yatak odasında oluşmakta. bu bilgileri, battle for bikini bottom - rehydrated oyununu oynayarak doğruladım. ev 3 katlı gibi görünüyor ama neredeyse yarım amerikan kat gibi.

ben mimar değilim. babam gibi inşaatlarda çalışmadım. dedem gibi 45 sene efes'in bira fabrikasında tat kontrolcüsü olarak da hiç çalışmadım ancak gözlem ve araştırma yeteneği olan biri olduğumu düşünüyorum. öncelikle, evin kat planlamasının hatalı olduğuna geçmeden önce, evin mimari yapısının bu şekilde inşa edilmesinin çevredeki apartmanlar için tehdit oluşturacağını düşünüyorum. evin ananas şeklinde olması için, bu apartmanın zemininin çok daha derinlere sağlam şekilde atılması gerekir. bunun nedeni ise, apartman uzun ve ince bir şekilde olmayacağı için, evin ananas biçiminde olması, taşıyıcı ana kolonlara fazla bir ek yük bindirecektir. ancak, bu kolonları rahatlatmak için, evin inşasında biraz daha aşağı inilir ve her taşıyıcı kolonların üzerine ayrı ayrı betonarme temel atılır. böylelikle, evin yükünü kolonların üzerinden alır ve yüzeysel temel kullanılmış olarak, alt temellerden destek alınır. ama velakin, süngerbob'un evinin okyanusun altında olması, ve okyanusun tabanının da ince kumlar ile kaplanması bu temelin atılmasını çok ama çok zor kılacaktır. yani, ben bu evin yapımının kaçak olduğunu, bikini bottom belediyesinin imar planlamasına aykırı olduğunu düşünüyorum. patrik ve squidward'un evi gayet nizamlı ve proje evleri.


şimdi gelelim asıl mevzuya, süngerbob'un ananas evinin kat planlamasına

bence, bu evi yapan mimar veya inşaatında çalışan inşaat mühendisi falan, bu işi bıraksın gitsin tavuk otlatsın, en azından insanların hayatıyla oynamamış olurlar. evin tepesinde yaprağı koyabilmek için, asma tavan mantığını gütmüşler. ancak, evin doğu ve batı kolonlarının bükülerek, evin tepesinin bombeli şekilde kaldığını ve o yaprağı oraya oturtabilmek için ölçeklendirme yapılmamış. sağ ve sol kirişler birbirine uyumsuz, mesela süngerbob mutfaktan çıkınca, kapısı direkt ikinci kilere açılıyor, ne nereye çizilmiş, hangi köre çizdirmişler iç mimariyi belli değil. mesela evin dış cephesinde iki tane pencere görüyoruz, teki zemin katta, öteki ise üst katta. bunun için katın kat taşıyıcı özellikleri herhangi bir şekilde belirlendi mi? zannetmiyorum. hatırlarsanız, bir bölümde üçüncü kilerin nereye açıldığını bilmediğini söylemişti süngerbob. bu da bu evin kat planlamasının tamamen rastgele, nizamsız, oransız bir şekilde hazırlandığını, daha doğrusu hazırlanmadığını gösteriyor.

normal kat planlamasına örnek


bu da süngerbob'un kaotik evinin kat planlaması


ee işin bir de iç mimarisi var

tavan zemine çok yakın, duvarlar evin içindeki ısıyı koruyacak şekilde dizayn edilmemiş. çünkü, bombe şeklini verebilmek için çelik kullanılmış, duvarları da ve iç kirişleri sabitleyebilmek için çelik konstrüksiyona benzer bir işçilik yapılmış. ne kadar sağlıklı, ne kadar dayanıklı meçhul. bildiğiniz üzere bikini bottom kasabası, okyanusun içerisinde yer alıyor. ve pasifik civarında bir yerde. yer yer kasırga ve tsunamiye maruz kalabilirler. bu her ne kadar yeryüzünde şiddetli etkiler gösteren bir doğa olayı gibi görünse de, okyanusun içinde de şiddetli dalgalar, gelgitler yaratabilir. bu evin, olası bir tsunami veya bir kasırgada ayakta kalabileceğinin, depreme dayanıklılığı olduğuna dair herhangi bir rasathaneden geçerlilik, dayanıklılık sertifikası almış mı? lan, deprem dede ahmet mete ışıkara yok ki, burada gidip sorasın. bu da ayrı bir konu.


bakın daha evin elektrik tesisatına, banyo ve tuvaletin boru sistemine, doğu kolonunun üstünde kalan baca ve o bacanın nasıl ve ne şekilde nereye bağlandığı mevzusuna girmedim. of ki ne of, babam haklıymış, böyle ev mi olur lan...