Sürekli Ertelenen ve Yapılması Gereken İşlerin 4 Aşamaya Bölerek Sınıflandırma Yöntemi: Eisenhower Matrisi

Sürekli Ertelenen ve Yapılması Gereken İşlerin 4 Aşamaya Bölerek Sınıflandırma Yöntemi: Eisenhower Matrisi
iStock.com

zaman yönetimi konusu olarak amerikan başkanı dwight d. eisenhowerın geliştirdiği, bir koordinat sistemini acil-acil değil ve önemli-önemli değil olmak üzere 4 çeyreğe bölerek, yapılması gereken işlerin bu şekilde kategorilendirilip buna göre önceliklendirilmesini salık veren yöntemi.

1. acil ve önemli: krizler. maalesef hemen çözülmesi gereken, başka her işinizi bırakıp yapmanız gereken şeylerdir. eğer çok dolu, esnek olmayan bir ajandanız varsa bütün işlerinizin aksamasına neden olur.

iStock.com


2. acil değil ve önemli: proaktif. geleceğinizde gerçek fark yaratan uzun vadeli planlarınızın olduğu, gerçekten kendi isteklerinizle belirlediğiniz bölge. bir iş kurmak, kitap yazmak, master yapmak, bir enstrüman öğrenmek, aile kurmak gibi. zamanınızın çoğunu buna ayırmaya çalışın.

iStock.com


3. acil ama önemsiz: tepkisel*. genelde başkasının sizden yapmanızı istediği, sizin belirlemediğiniz ve sizin uzun dönemli planlarınıza hizmet etmeyen işler. genelde gelen emailler, çalan telefonlar, iş yerinde başkalarının kendileri için sizden istedikleri vs buna girer. anında cevaplamaya çalışmak ve tepkisel olmak yerine, proaktif davranarak birikmesini bekleyip, birkaçına aynı anda planlayarak yapmak daha faydalı.

iStock.com


4. acil değil ve önemsiz: yapmalıyımlar*.
yapsanız iyi olur ama yapmasanız da hayatınızda çok şey farkettirmeyecek işler. daha önemli işlere vakit ayırmak istiyorsanız, bu tür işleri başkalarına yaptırmayı tercih edebilirsiniz.