Sürekli Steve Jobs ile Kıyaslanan Tim Cook'a Aslında Biraz Haksızlık mı Ediyoruz?

Apple'ı Apple yapan adam olan Steve Jobs'tan sonra CEO'luk koltuğunu devralan Tim Cook, çoğu zaman Steve Jobs ile kıyaslanıyor ve eleştiriliyor. Bu konuda Sözlük yazarı "buyuyup buyuk adam olacaktim"ın bazı diyecekleri var.
Sürekli Steve Jobs ile Kıyaslanan Tim Cook'a Aslında Biraz Haksızlık mı Ediyoruz?
Tim Cook & Steve Jobs

bence tim cook'a haksızlık yapılıyor, steve jobs dönemi ile tim cook dönemi üretilen iphone miktarı yüzünden karşılaştırılamaz.

şimdi biliyorsunuz mcdonald's ın da apple gibi sadece bir kaç ürünü var ve yine apple gibi dünya çapında çok büyük ölçekte satış yapıyor

ölçek öyle boyutta ki mcdonald's yeni bir hamburger çıkarmaya kalkıştığında mesela o hamburgere turşu koyacaksa dünya turşu üretim kapasitesi yetersiz hale geliyor, turşu fiyatları birden bire artıyor, halk turşu bulamaz hale geliyor, intiharlar düşen uçaklar falan.

yani mcdonald's hamburger ekmeğine susam koymaya karar verdiğinde bir kaç yıl önceden dünyanın her yerinde susam tarlaları ekmesi, bu susamları işleyecek fabrikalar kurması gerekiyor.

economies of scale denir ya, hani seri olarak çok ürün üretilince birim maliyeti düşer, o tam öyle değil: siz dünyanın üretim kapasitesinin tamamını kullanmaya başladığınızda da birim maliyeti yükselir talep karşılanamadığı için.


apple'da da durum aynı

apple telefonun lensini safir kristalinden yapmaya başlayınca dünya safir üretim kapasitesini buna göre ayarlaması gerekmişti. safir sektörü ve teknolojisi devrim geçirdi bu yüzden.

ilk iphone 1 milyon sattığı sürede şu an 20 milyon satıyor. apple bir vida az kullanınca avrupada bir çelik endüstrisi şehri iflas edip aşırı sağcıları iktidara taşıyor.

steve jobs döneminde apple çip üretim bantlarının birini bize ayırın diyordu, şimdi kapasiteniz yetmiyorsa size kredi verelim bir kaç tane daha fabrika kurun diyor.

ilk iphone'un 1 milyon adet satması 74 gün sürmüş, şimdi iphone x'in çok büyük üretim sıkıntıları çektiği, bazı parçaları yetiştiremedikleri için satşa başladığı gün sadece 12 milyon adet olacağı ve çoğu kişinin eline geçmesi 2018'i bulacağı söyleniyor. 


şimdi mcdonald's örneğine dönersek

malum adamların hamburgerleri öyle aman aman güzel değil. mcdonald's tan daha iyi hamburger yapan gurme hamburgerciler var her yerde.

tim cook sadece olabilecek en iyi iphone'u nasıl üretiriz diye düşünmüyor, adam aynı zamanda bu cihazdan senede nasıl 200 milyon üretiriz diye düşünüyor.

apple'ın mcdonald's laşmaması, yani bu üretim kapasitesine ulaşabilmek için kaliteden ödün verip senede 1 milyon üretim yapan "gurme" teknoloji şirketlerinin gerisinde kalmaması tim cook'un büyük başarısı.