Sürü Psikolojisinin Bugün Yerilen Halinden Ziyade Hayatta Kalmayı Sağlayan İyi Tarafı

Bugün sürü psikolojisi deyince aklımıza genelde insanların aynılığını çağrıştıran monoton bir duygu geliyor ancak bu, tüm canlıların hayatta kalabilmesi için elzem bir şeydi aynı zamanda.


okavanga düzlüklerinde sakince karnını doyuran bir canlısınız. bir anda bütün arkadaşlarınız bir yöne doğru koşmaya başlıyor.


nedeninin ne olduğuna bakmadan hepsinden de hızlı koşmaya başlamakta (ya da süperorganizmanın kolektif zekasına teslim olmakta) büyük fayda var.


yaşayan bütün hayvanlar, atalarının bu alışkanlığı sayesinde hayatta. koşmayanlar, yavaş koşanlar, üşenenler zaten nesillerini devam ettiremedi.


aynı seçilimin ürünü olan insan hayvanıysa artık eski doğal ortamındaki kadar tehdit altında yaşamıyor. yeni doğal ortamında bu davranış zaman zaman dezavantaja da dönüşebiliyor.


ama eski alışkanlıklar bunlar. birkaç bin yılda silinmiyor. demem odur ki sürü psikolojisi sadece bazılarımızda olan bir davranış değil. hepimizde var.


bir sürüden bakınca diğer sürünün davranışı saçma geliyor (bu, akla katharsisi de getirebilir pekala), hepsi o. atalarımızdan farklı olarak sürümüzü seçebildiğimiz bir dönemdeyiz belki.


Mecidiyeköy Trafiği Yerine Hollanda'da Bisikletle İşe Gitmeyi Seçen Birinin İmrendiren Hayatı