Sürükleyici Netflix Dizisi Into the Night'ın Havacılık Konusunda Sınıfta Kaldığı Anlar

Başrolünde Ayaz rolüyle Türk oyuncu Mehmet Kurtuluş'un da yer aldığı 2020 yapımı Netflix dizisi Into the Night, ilk sezonuyla beğeni topladı. Ancak, büyük bir bölümü uçağın içinde geçen dizide havacılık konusunda saçmalanan bazı anlar da vardı.
Sürükleyici Netflix Dizisi Into the Night'ın Havacılık Konusunda Sınıfta Kaldığı Anlar

into the night; akıcı, heyecanlı bir dizi. türk bir karakterin olması da hoş olmuş. ancak 11 yılını havacılığa veren ve airbus a320 uçağını iyi bilen biri olarak uçağın teknik kısmı ve uçuşla ilgili dizide geçen bilgilerin büyük kısmının yanlış ve uydurma olduğunu söyleyebilirim. 

not: bundan sonraki kısım ağır spoiler içerir.

- havada motor kapatılmaz. uçağı kaldırmak değil, indirmek daha zordur. 'la şuradan dalayım piste' diyemezsiniz. düzgün şekilde yaklaşma yapmanız gerekir. ayrıca o kadar yüksekte ve uçak hızlı iken iniş takımı, flap açamazsınız; uçak overspeed durumuna düşer, ciddi hasarlar oluşur.


- pushback olmadan uçağın park yerinden geri geri çıkması mümkün değil. motor çalışırken reverse power ile uçağın geri gidebileceği söylenir. uygulamada yapanı görmedim ancak arkadaki trafiği görmeden bunu da denemez hiç kimse. ayrıca uçak hareket ederken motorlar çalışır durumda değil, bu net şekilde belli oluyor.

- uçaklarda 3 tane anteni ve sistemi birbirinden bağımsız olmak üzere vhf olarak adlandırılan telsizle haberleşme sistemi vardır. tek bir hareketle üçünü de bozmanız imkansız.


- telsiz sistemine hasar veren kurşun, uçağın gövdesinde de delik açmalı. bu da uçağın basınçlandırmasında büyük sorun çıkartır. dolayısıyla yüksekten uçamaz uçak. kurşunun isabet ettiği yer, burun iniş takımı hizasında. kesip girdikleri aviyonik kompartımanla arası 4-5 metre civarı. fizik kurallarına aykırı kurşunun oraya hasar vermesi.

- iniş takımına saklanan silahlı adam tam bir komedi. uçağa koşarak yetişmesi iniş takım yuvasına saklanması, uçağa arkadan ateş edilmesine rağmen yan yolcu camının hasar görmesi bir başka hata.


- uçağın aviyonik kompartımanı o kadar geniş değil ve kabinden rastgele keserek inmek mümkün değil. kompartımandaki bilgisayarlar da eski ve bu uçağa ait değil. ayrıca kablo tamir ederek kurşunun verdiği hasarı gidermeye çalışmak da olmamış.

- uçağın aviyonik kompartımanından ön kargoya geçmek mantıklı ancak öyle kesilecek bir boşluk yok gerçeğinde.

- ön kargonun taban panelini keserek iniş takımına ulaşamazsınız. çünkü ön kargo arka duvarında kalır iniş takım yuvası ancak oradan da ulaşılması mümkün değil. çünkü arada center tank denilen yakıt tankı vardır.ayrıca iniş takımı basınçlı bölge dışındadır. orayı keserseniz uçak babayı yer.


- iniş takım yuvasında ısıtma ve basınçlandırma sistemi yoktur. yaşamaya müsait değildir. dışarıda kanadın üstünde gitmekle bir farkı yok. sırtımı dayayıp ohh mis gibi ısınırım diye bir dünya yok yani.

- apu yangın ikazı için fire loop denilen içi gazla dolu ince borular vardır. sıcaklık artışı gazı genleştirir direnç değişimi ölçülerek yangın tespit edilmiş olur ve kokpitte görünen o ikaz yanar. ancak bu uçağın götünde yani apu kompartımanı içindedir. adamın saklandığı yerde değil. elle ikaz verdirebilmesine değinmiyorum bile.


- yakıt ikmali için yaptıkları ilk inişte kapıdaki şişen kaydırak yani slide'ı kullanmışlardı. devam etmek için o patlayan slide'ı sökmeleri gerek. diğer inişlerde merdiven yanaşmış bu kısım doğru çünkü patlayan slide tekrar kullanılamaz ancak uçaktan inmeleri için merdiveni kim yanaştırıyor dışarıdan o kısım eksik. aviyonik kompartımanından aşağı atlayıp merdiven getirmişler olarak varsayıyorum.

- yan sanayi uçak camı fazla dayanmıyormuş adfsjdk bu kısmı direkt geçiyorum

iştah kursakta airlines gururla sundu...

Pilot Koltukları Neden Koyun Postu Kaplıdır?

Bir Pilotun Yorumuyla: 2018'de İran'da Düşen Özel Türk Jetinin Nihai Raporu