Süt ve Süt Ürünleri Neden Çok Pahalandı?

Bir kg peynirin fiyatının 1 kg etin fiyatını geçtiği enteresan dönemlerden geçiyoruz. Peki süt ve süt ürünleri (peynir vs.) neden bu kadar pahalandı?
Süt ve Süt Ürünleri Neden Çok Pahalandı?


1 kilo peynirin 200 lira olmasının sebebi süt arzının düşüklüğünden kaynaklanıyor

günlük 1000 ton işleme kapasitesi olan fabrikalar şu an günlük 400-500 ton süt işliyor. neden? çünkü süt yok.

çok zeki olan süt konseyi (usk) fiyat artışı olmasın diye çiğ süt fiyatını 8,5 tl/litre olarak sabit tuttu. süt fiyatı reelde ne? gidip yerinde alırsan 10,5 tl/litre. o da soğutma masrafları falan hariç. neden? çünkü süt yok.

normalde taklit/tağşiş testi yapıp, tağşişli sütleri almayan büyük fabrikalar artık bu incelemeleri yapmıyor. yaparsa üretici "ister al, ister alma. alıcısı hazır. aha bak, şurada bekliyor" diyor. neden? çünkü süt yok.

iyi de neden süt yok?

çünkü hayvanın 1 litre sütü vermesi için yediği yemin fiyatı 12 tl civarında. yani 10,5 tl'ye satılan (ki resmi olarak 8,5) sütü elde etmek için 12 tl'lik yem yiyor hayvan. ee üretici zarar mı edecek? "yav sittiret" deyip, hayvanı kesime gönderiyor. 100 hayvanı olan küçük üreticilerin artık elinde 20-25 hayvan var. işte bu yüzden süt yok.

et fiyatını düşüreceğim diye beş altı ay önce kesim fiyatına 2800 tl destek verdiler ya hani, aha o zaman "lan sütle mütle uğraşmayalım, yemin çuvalı olmuş comolokko" deyip inekleri kesime yolladılar. işte bu yüzden süt yok.

üstüne bir de inekler için doğum dönemi. süt verimi zaten azaldı ki sonbahar ve kış başında normal olan bir durum. bir de bu yüzden azaldı mı... oh mis.

demem o ki, sistem temelden penislere yan basmış durumda. şu an sanayicisi de üreticisi de "abi düzelecek inşallah" demekten başka öngörüde bulunamıyor.