Süt Verimi Düşük, Et Kalitesi Üst Düzey Olan Aşırı Kaslı Sığır: Belçika Mavisi

İnternette fotoğraflarına rastlayan bazı insanların photoshop sandığı ilginç bir sığır türü olan Belçika Mavisi (Belgian Blue) ile tanıştıralım sizleri.
Süt Verimi Düşük, Et Kalitesi Üst Düzey Olan Aşırı Kaslı Sığır: Belçika Mavisi

ilk başta hem etinden, hem sütünden faydalanmak üzere yola çıkılarak oluşturulan bu melez sığır, zaman içinde süt performansında zayıf kalınca etine yoğunlaşılmış. 


kendisinde çift kas geni bulunduğu için son derece kuvvetli bir kas yapısına sahiptir ve yine bu gen, hayvanın etinin yağlanmasını önler. 


eti çok yüksek kalitede ve bembeyazdır. normal hayvanlarda %20 oranında bulunan kemik, bu sığırcığımızda %10 dolaylarındadır. narin, ince kemiklere ve güçlü bir kas yapısına sahiptir.

belçika mavisinin bu kadar kaslı olmasının sebebi myostatin adlı proteindir. myostatin, kas gelişimini inhibe eden bir proteindir. zaten myo, kas; statin ise dur demektir. bu protein olmasa aslında hepimiz hiç spor yapmayıp sabah akşam otla beslenen goriller gibi kaslı oluruz.


piyasada myostatin baskılayıcı ilaçlar varmış ama bunda bir b*kluk olmasa tüm zenginler alıp six packs'li gezerdi. "ee biz de dışarıdan alıp, spor yapmadan fight clup'taki brad pitt gibi olalım" diyenler için dipnot olsun bu da.


gorillerdeki durum doğal fakat belçika mavisinde öyle değil. hoş, hayvanın tipinden de belli; fütüristik bir korku romanından çıkmış gibi. 


ama korku filmini bu zavallılar yaşıyor. şöyle ki kas gelişimi daha anne karnında iken çok hızlı bir gelişim gösterdiği için bebeğin normal doğumla doğması sorun. o yüzden çoğu sezaryen ile alınıyor.

sezaryen ile doğum yapmış bir belçika mavisi: