Suudi Arabistan'ı Kasıp Kavuran Dev Yolsuzluk Operasyonunun Arkasındaki Sebep Ne?

Dün gece Yemen'den Suudi Arabistan başkenti Riyad'a atılan füze ile başlayan olaylar dev bir yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna dönüştü. Bazı ajanslarca "darbe" olarak adlandırılan bu olayın iç yüzünü öğrenelim.

Olaylar dün gece Suud Yarımadası'nda bulunan ülkelerden biri olan Yemen'den Suudi Arabistan başkenti olan Riyad'a balistik bir füze atılması ile başladı.


Yemen'den atılan füzenin yankıları sürerken, Suudi kral Selman bin Abdulaziz yolsuzlukla ilgili bir dizi karar aldı. Kraliyet Muhafızları, Ekonomi ve Planlama bakanları ile Deniz Kuvvetleri Komutanı değiştirildi.

Selman bin Abdulaziz

Şu anda 11 prens ve görevdeki 4 bakanın da yolsuzluk ve rüşvet olaylarına karıştığı nedeniyle gözaltında olduğu belirtiliyor. 38 eski bakan da aynı şekilde gözaltında. "Saray darbesi" olarak adlandırılan olayda gözaltına alınanlar arasında Suudi Arabistan'ın en zengini olan Al Waleed bin Talal da var.

Al Waleed bin Talal 

Gözaltıların ardında Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın başkanlığını yaptığı Rüşvet ve Yolsuzluklara Karşı Mücadele Komisyonu var. Salman geçtiğimiz günlerde yaptığı "Ilımlı İslam'a dönüyoruz" açıklamasıyla gündeme gelmişti. Olayların bununla ilişkili olabileceği medyada yer alıyor.

Muhammed bin Salman

Sözlük yazarlarının olayı aydınlatıcı yorumları ise şöyle


bu tip bilgi kirliliği olan durumlarda bölge halkından biriyle konuşmak her zaman için daha sağlıklıdır. oxford'da akademisyen olan suudi arkadaşım ile konuştum az önce.

+ bazı kaynaklarda ülkenizde kısmi darbe olduğu yazıyor. nedir son durum bu bir darbe midir?
- hayır. darbe çok önceden yapılmıştı zaten. bugün yapılanların amacı tüm gücü veliaht prens muhammed bin selman'da toplamak.

+ daha önce yapılan darbe nedir?
- bizm kurallarımıza göre veliaht olması gereken kişi prens muhammed bin nayif idi. (osmanlıdaki ekber ve erşed sistemi gibi) . ama şu anki veliaht prens muhammed bin salman onu tutuklatıp ev hapsine mahkum ederek ortadan kaldırdı. böylelikle veliahtlık kendisine geçmiş oldu.

+ yolsuzlukla mücadele komisyonu kral selman tarafından kuruldu ve başına veliaht prens muhammed bin selman getirildi. o halde bu yapılan operasyon kral saman'ın gücünü arttırmak için yapılmıştır diyebilr miyiz?
- hayır. kral salman bunağın teki. orada süs için duruyor. yakın zamanda görevi devredecek. şu anda en yetkili kişi(resmi olmasa da) veliaht muhammed bin selman.

+ bugün tutuklanan kişilerin asıl tutuklanma amacı nedir. yolsuzluk yapmışlar mı gerçekten.?
- onlar veliaht prensin muhtemel rakibleri ve onlara yakın kişiler. veliaht prens ilerde tahtını ve iktidarını tehlikeye atabilecek herkesi şimdiden ortadan kaldırıyor.

+ veliaht prens geçenlerde ılımlı islama geçileceğini açıkladı. tüm bu olup bitenlerin bununla bir ilgisi var mı?
- hayır yok. bugün yapılan tutuklamalardan çok önce ülkemizdeki en bilgin ve akademik insanlar modern giyim tarzları ve uç fikirleri( yani batılı düşünceye sahip olma) nedeniyle tutuklandılar. bu yüzden veliaht prensin ılımlı islam düşüncesi gerçeği yansıtmıyor. birleşik arap emirlikleri, batı ve israil'in desteğini almak için bu argümanları kullanıyor.

+ amerika veliaht prensi destekliyor değil mi?
- evet. hatta bugün trump'ın damadı ve ortadoğu özel elçisi jared kushner riyad'daydı. burnumuza pis kokular geliyor.

+ son olarak, arabistan ve halkının türkiye ve türkiye'nin müttefikliği hakkındaki görüşleri nelerdir?
- mevcut arabistan yönetimi türkiye'den nefret ediyor. birleşik arap emirlikleri (ki birkaç ay önce türkiye'de geçen sene yapılan darbeyi açıkça destekledikleri belirtilmişti) ile yakın ilişki içinde. ama arabistan halkının çok büyük bölümü türkiye'yi destekliyor. bizler aynı zamanda katar'ı da destekliyoruz ama düşünce özgürlüğü yok. katar'ı desteklediğimizi belli edersek 5 sene hapis ve 5 milyon arabistan riyali para cezasına çarptırılıyoruz.

ortada darbe falan yok. bizzat kral tarafından yürütülen bir operasyon var

bir çeşit ön alma operasyonu. yönetim yakın zamanda ılımlı islam'a geçeceklerini açıklamıştı. hanedanın diğer üyelerinin " din elden gidiyor" diyerek yönetime el koymalarının önlenmesi amaçlanıyor. yani bir çeşit muhalefete darbe yapıldığı söylenebilir. tabi orda bildiğimiz anlamda muhalefet falan yok. aralarında ufak tefek nüans farklılıkları var. aile içi ufak çekişmeler de diyebiliriz. ılımlı islam'a geçiş biraz bu farklılıkları arttıracaktı. şu anda çıkıntılık yapanların veya yapma ihtimali olanların önü kesiliyor. ayrıca ılımlı islam derken o kadar da ılımlı bir islam olmayacaktı zaten. kadınlara 50 kırbaç vurmayacaklardı da 40 kırbaç vuracaklardı. en fazla zaman içersinde iran islam'ı kadar olabilirlerdi. ama yakın gelecekte o kadar bile ilerleme yapmayacaklardı. zamana yayacaklardı. şimdilik sadece belli konularda ufak yumuşamalar olacaktı. ancak buna bile itiraz edenler vardı. yönetim önce davrandı. baskın basanındır dedi. yani bunu osmanlı içersindeki taht kavgalarına benzetebiliriz. kardeş katli, vezirlerin boğdurulması gibi olaylar, burda yolsuzluk operasyonu adı altında tutuklamaya dönüşmüş. durum bundan ibaret.

amerika ise şimdilik istihbarat desteği veriyor

tutuklanan kişilerin ordu içindeki adamlarının hareketlerini izliyor. bir kıpırdanma var mı ona bakıyor. tutuklanan bazı isimler kendi başlarına ülke gibiler. daha şimdiden gerek amerikan yönetimine, gerek suudi arabistan yönetimine bu isimler için baskılar başlamıştır. bu isimler sürgünle yırtabilirler. olanlar teknokratlara, bürokratlara olacak. arada onlar kaynayacakmış gibi duruyor. ayrıca suudi arabistan şeriatçı teröristlerin cirit attığı bir yer. içinden usame bin ladin gibi birisinin çıktığı bir yer. o yüzden bu ılımlı islam projesinin sancısız olacağını düşünmüyorum. arabistan'da terör artacaktır. bu ılımlı islam projesinin tezi amerika'ysa antitezi rusya'dır. biri ne yaparsa diğeri tersini yapar. rusya'nın da yakında legal veya illegal biçimde devreye gireceğini düşünüyorum.

kelimenin tam anlamıyla darbe girişimidir. saçmalamayın lan ne ılımlı islamı ne yolsuzluğu amk? okumuyor musunuz? ılımlı islam dense ilk akla gelecek isimler var tutuklananlar arasında. kralın oğlu babasıyla beraber bildiğin darbe yapıyor. olumlu bir durum da yok, bildiğin abd bağlantısı var, tutuklananlar trump karşıtlığı ile bilinen adam tutuklanıyor amk. yolsuzluğu sikeyim en az 30 milyar dolarlık apple’a twitter’a ortak bill gates’le takılan adam neyin yolsuzluğunu yapacak?

öncelikle (bkz: el velid bin talal)

seksi fotoğrafları için tıklayın


tutuklananlar arasında yakından tanıdığımız bu koçero da var, zırt pırt türkiyeye gelip gazetelerde 100 kişiyle geldi, yok 500 metre yatı var yok 30 metre siki var tarzı haberler çıkan bu arkadaş gayet de modern bir görünüme sahip , sağda solda avrupai görünüm vermeyi çok seven dünyanın en zengin adamlarından biri...

adamın kızı bu şekilde giyiniyor

Reem Alwaleed Talal

bunu da mı ılımlı islama karşı olduğu için tutukladılar? işin altında başka iş var kesinlikle...

muhammed bin selman reformist bir adam. petrol fiyatlarının 100-110 dolar olduğu o eski bolluk günlerine dönüşün olmayacağını biliyor

bu yüzden elde hala para varken gelecekte ekonomiyi sırtlayacak yeni çözümler peşinde koşuyor. mega kent projesi, kızıldeniz'e yapılacak turizm adaları projesi, ılımlı islam söylemleri, 2030 hedefleri vs. bunlar hep bu düşüncenin birer ürünü.

en son yaptığı ılımlı islam açıklaması sanıyorum ki ailede turnusol görevi gördü ve tahta oturduğunda bu reformlar konusunda elini zora sokabilecek kim varsa attı hafızaya, şimdi de gerekeni yapıyor. (bkz: beyin bedava)

abd'den habersiz midir bu yapılanlar peki?

hiç sanmıyorum. bazı yerlerde velid bin telal'ın tutuklanmasından yola çıkılarak tasfiyelerde ruski etkisi olduğu söylenmiş ancak bana çok mantıklı gelmedi. bu 2030 projelerinin her biri uluslararası büyük şirketler için yatırım, yeşil yeşil benjamin'ler demek. herkes bu pastadan payını almak için bekliyorsa, arkasında ruski aramak yerine abd aramak akla çok daha yatkın görünüyor.

edit: bu arada ekşi sözlük'te abd yanlısı kral ve oğlu batı muhaliflerine operasyon çekiyor minvalinde bir şey söylenmiş. tutuklanan prenslerin birçoğunun abd ile güzel ilişkileri, abd kaynaklı güzel yatırımları vardır. zaten suudi arabistan kraliyet ailesi ya da bakanlar içinde muhalif bulmak, 25 kuruşluk cipsten en nadir tasonun çıkması gibi bir şey. abd çıkarı varsa kendi çocuklarını da harcar, bunu artık öğrenmişizdir diye umuyorum.

edit 2:

Donald Trump'ın 4 Kasım'da attığı tweet.

şunu da söyleyelim, aramco'nun halka arzı konusunda bir numaralı otorite yine muhammed bin selman'dı.