Suyun Bir Anda Donmasını Sağlayan Eğlenceli Yöntem: Instant Ice

Instant Ice adı verilen bu yöntemle su ani olarak donuyor ve ortaya ilginç görüntüler çıkıyor.
Suyun Bir Anda Donmasını Sağlayan Eğlenceli Yöntem: Instant Ice

instant ice ya da flaş donma dediğimiz bu olayı belki de bir çoğunuz görmüşsünüzdür ve hatta denemişsinizdir. hepimizin bildiği üzere su, sıfır derecede donmasına karşın, su bu tepkiyi nasıl veriyor ve bir anda donabiliyor?


kısaca bundan bahsettikten sonra size nasıl yapacağınızı anlatacağım

su normal donma sıcaklığının altında soğutulduğunda buna süper donma denir. hadi oradan dediğinizi duyar gibiyim. bu durumu şöyle açıklayabiliriz; su soğutulduğunda buza dönüşmeden önce çekirdeklenme dediğimiz, yani yeni bir termodinamik fazın ya da kendi kendine birleşme ya da kendi kendini örgütleme yoluyla yeni bir yapının oluşmasındaki ilk adımdan geçer. aşırı soğutulmuş sıvı suyun moleküler yapısı, tetrahedron şekilleri oluşturmak için fiziksel olarak değiştiğinden, her su molekülü diğer dört taneye gevşek bir şekilde bağlanır ve buradan kristalizasyon oluşması için yukarıda söylediğimiz çekirdeklenme adı verdiğimiz işlem başlatılır. işte su sıfır derecenin altına kadar soğutulduğunda suyun çekirdeklenmesi ya yavaştır ya da hiç gerçekleşmez fakat bizim şişenin dışından uyguladığımız sert vuruş bir enerji oluşturacağından aşırı soğutulmuş su moleküllerini çekirdeklenmenin hızlanmasına ve suyu kristal oluşturmaya zorlar.

nasıl yapılır?

1. arıtılmış bir su bulun, kısacası kapağı açılmamış 0,5 litrelik bir su alın(her su olmayabilir denemeniz lazım)önemli not: sakın cam şişe kullanmayınız.

2. aldığınız bu su şişesini buzdolabının dondurucusuna yatay bir şekilde koyun. fakat donma süresini etkileyen bazı faktörler bilmenizde fayda var: şişedeki su hacmi, şişenin boyutu ve şekli, dondurucuya girmeden önce suyun sıcaklığı, dondurucunun sıcaklığı, şişenin dondurucudaki konumu, suyun saflığı. neyse, bunları da öğrendikten sonra şişeleriniz için ideal donma süresini bulmanın en kolay yolu, oda sıcaklığında ve farklı marka şişelerle başlamak ve aynı anda birden fazla şişeyi dondurucuya koymaktır. bu, başarı şansınızı artıracaktır.

şişelerinizi 90 dakika sonra ve ondan sonra her 15 dakikada bir donana kadar kontrol edin ve zamanı not alın. bunun amacı suyu tam olarak donmadan yakalamak, genelde bu süre 2 ila 3 saat arasında değişiyor fakat dondurucudan dondurucuya bu süre değişebiliyor, yukarıda bahsetmiştik.

3. hazırladığınız su şişesini yavaş hareketlerle ve sarsmadan yavaşça buzdolabından çıkarın ve o sihirli dokunuşu yapın(elinizle sert bir şekilde vurun ya da masaya tabanını vurun) ta da...