Swap Nedir? BDDK'nın Swap İşlemlerine Sınır Getirmesi Ne Anlama Geliyor?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), dün gece swap işlemlerine sınır getirildiğini açıklamıştı. Peki nedir bu swap?
Swap Nedir? BDDK'nın Swap İşlemlerine Sınır Getirmesi Ne Anlama Geliyor?
iStock

"swap" farklı para birimlerinin değiştirilmesi demektir. iki kurum vs. aralarındaki paraları belirli bir süre için değiştirirler. 

mesela a bankası ve b bankası dolar/tl swap ederse;

a bankası b bankasına dolar,b bankası a bankasına tl gönderir. vade bir ay ise bir ay sonra bu paralar tekrar geri eski bankalarına geri gönderilir. a bankası ise dolarının 1 aylık faizi kadar dolar, b bankası ise tl'nin 1 aylık faizi kadar tl alır.

...

daha basit ifade edersek;

1 ağustosta dolar/tl 4.9 civarındaydı. a bankası ile b bankası aralarında 13 günlük swap yapsınlar.a bankası b bankası 100 dolar gönderecek, b bankası ise a bankasına 490 lira gönderecek. doların yıllık faizi %3, tl'nin faizi %20 olsa;

a bankası 13 gün sonra 100 dolarını geri alacak üstüne de doların 13 günlük faizini alacak.(0,008 dolar), b bankası ise 13 gün sonra 490 lirasını ve tl'nin 13 günlük faizini alacak(0,26 lira)

a bankası, b bankasından gelen tl'i dolara çevirmişse 13 günde 700 - 490 lira kar etmiş olacak ve bunun için de 0,26 lira para ödeyip 0,008 dolar-(0,056 lira) alacak.

bu hareket tl açısından olumlu, algı açısından ise olumsuz oldu.

bddk demiştir ki bu işlemi yapmayın. ben bu işlemi sınırlandırıyorum. elinde döviz olmayan uyanıklık yapıp başka bir bankadaki dövizi elindeki tl ile değiş tokuş yapmasın. kısacası döviz çıkış işlemini sınırlandırmıştır.

Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?