Tablet Üzerinden Karikatür Çizeceklerin Dikkat Etmesi Gereken İnce Detaylar

Tablet üzerinden karikatür çizerken uzak durmanız gereken bazı küçük detaylar olduğunu biliyor muydunuz?


tablet ile çizerken şunları yapmamaya dikkat edin

- dergi için düşünüyorsanız renklendirmeyin, saman kağıt olduğundan renkler sizin gördüğünüzden daha koyu çıkacak buda çok kötü olacaktır. onlar renklendirir.

- asla klavye ile yazı yazmayın. balonlar vs yine tabletin kalemi ile yazın, kötü olsa dahi onlar siler kendi kaleografları ile tekrar yazarlar.

- photoshop vs. kullanırken shift tuşu ile keskin düz çizgiler çizmeyin elinizle çizin bırakın biraz yamuk olsun sağa sola titresin.(dış karelerde kullanabilirsiniz)

- yüksek çözünürlükte çalışın. eğer bir sayfalık ve 10-15 karelik bir hikaye ise en az 2500x3000 gibi çözünürlüklerde tek kare ise de 1000x1200 gibi çözünürlüklerde çalışın.

- çok kareli çizimlerde ara ara çıktı alın ki acaba küçük mü çiziyorum bazı şeyleri , ya da insanlar rahat görüp okuya bilecekler mi diye göre bilin..

- katmanlı çalışın. yani atıyorum en altta beyaz kağıt olsun sonra karelerin olduğu katman sonra taslak çiziminiz sonra orijinal çizim sonra da yazılar olsun daha da abartabilirsiniz taramalar ayrı katmanda renkler ayrı katmanda şeklinde.

bunlara dikkat ederseniz ve çizim stiliniz ile konunuz da iyiyse dergilerin amatör günlerinde kimse sizin işlerinize aa bu tabletle çizilmiş kabul etmiyoruz demez ;)

tablet ile çizmenin negatif yönleri de var

ilk aklıma gelen taramalarınız asla kalem ve kağıttaki kadar ayrıntılı ve çok olmaz.

ikincisi sanal bir ortamda çalıştığınız için orjinal işiniz asla olmayacaktır. kendi yaptığınız işin ancak kopyasını eliniz ile tutabilirsiniz.

merak edenler için tablet ile yapılmış işlerime buradan bakabilirsiniz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir