Tabulara Dayanan ve Ay-Güneş Takviminin İlk Günü Kutlanan Çin Yeni Yılı

Çin Yeni Yılı, her yıl 21 Ocak ile 20 Şubat arasında bir tarihe denk gelen ve 12 hayvandan birinin ismini alarak kutlanan önemli bir festival.
Tabulara Dayanan ve Ay-Güneş Takviminin İlk Günü Kutlanan Çin Yeni Yılı

bahar bayramı olarak da bilinen çin yeni yılı; ay-güneş takviminin başında, her yıl 21 ocak-20 şubat tarihleri arasında yeni ayın doğduğu gün kutlanan önemli bir çin festivalidir. 

efsaneye göre, 12 hayvan yıllara isimlerini verebilmek için kavga etmektedirler.tanrılar gelin bir yarışma düzenleyelim de kıyıya ilk ulaşanın ismini önce verelim derler. hayvanların geliş sırasına göre yıllara isimlerini verirler.

çin takvimindeki 12 hayvan şöyle sıralanıyor

fare
öküz
kaplan
tavşan
ejderha
yılan
at
koç
maymun
horoz
köpek
domuz
2022 yılı kaplan yılıdır.


efsaneye göre çin yeni yılı, nian adlı canavarın yenilmesiyle başlamıştır ve insanlar korkulu canavar Nian'ı kovduğunu düşündükleri için kırmızı rengi ve havai fişekleri kullanıyorlar. kutlama yemeğini ise en kıdemli aile üyesinin evinde toplanarak yiyorlar. bu festivalin önemli bir parçası da yemeklerdir. çin mantısı zenginliği, noodle uzun yaşamı ve balık da bereketi temsil eder. ayrıca şans getirdiklerini düşündükleri için kırmızı zarflarda para verirler.


çin yeni yılı tabuları (dini inançları)

- herhangi bir seramiğin veya camın kırılması yasak. diyelim ki istemeden bir şey kırıldı, hemen kırmızı bir kağıtla toplanarak barış ve güvenlikle ilgili sözcüklerin mırıldanılmalı.

- temizlik yapmak, herhangi bir yeri, bir şeyi süpürmek, çöp atmak yasak. bunları yaparsanız iyi şansı da süpürüp atmış ve uzaklaştırmış olduğunuz inancı yaygın.

- makas, bıçak ve benzeri keskin objeleri kullanmak yasak. bu aletler, başarı ve sağlığın engelleyicileri olarak biliniyor.

- tüm festivaller bitene kadar saç kestirmek yasak. zaten tüm kuaför ve berberler de kapalı.


- kavga etmek ve ağlamak yasak.

- eşinin ailesini ziyaret etmek yasak.bu yasak özellikle erkekler için geçerli. bu dönemde eşlerinin ailelerini ziyaret etmek demek evliliklerinde problem olduğunu göstergesi sayılıyor ve tüm aileye kötü şans getirildiğine inanılıyor.

- herhangi bir borca girmek veya verilen borcu istemek yasak.

- ilaç almak hatta doktora görünmek, herhangi bir operasyon geçirmek yasak.

- yeni yıl dileklerini yatarken birine iletmek yasak. yoksa o kişinin tüm yılı yatağa bağlı olarak geçireceği inancı bulunuyor.

kaynak