Tahir Elçi Cinayetini Mükemmel Analiz Eden Forensic Architecture İnceleme Videosu

Diyarbakır Baro Başkanı, aktivist ve hukukçu Tahir Elçi 28 Kasım 2015'te silahlı saldırı sonucu suikaste uğrayarak hayatını kaybetmişti. İnsan hakları ve politik diğer olayları inceleyen, Londra Üniversitesi'ne bağlı olarak çalışan Forensic Architecture (FA) adli mimarlık ajansı bu olayla ilgili sağlam bir video analiz hazırlamış.
Tahir Elçi Cinayetini Mükemmel Analiz Eden Forensic Architecture İnceleme Videosu
Forensic: Adli, hukuki
Architecture: Mimarlık

eski diyarbakır baro başkanı tahir elçi'nin öldürülmesiyle ilgili olarak ingiltere'nin londra üniversitesi adli mimarlık bölümü (forensic architecture), tahir elçi cinayeti ile ilgili çok iyi bir video analizden oluşan rapor hazırlamış. rapora göre kuvvetli suç şüphesi bulunan 3 polis tespit edilmiş.

iki noktaya değinmek istiyorum. birincisi ülkede onca üniversite, eğitim kurumu, teknoloji kuruluşu varken, bu kalitede bir video analiz yapamayacak kadar yeteneksiz oluşumuz. belki de o yetenek mevcuttur ama o "cesaretten" yoksunuzdur. ne demişti aristo "cesaret, korkaklık ve atılganlık arasındaki doğru ortadır." erdem sahibi olmadığımız sürece failimiz hep meçhul olacak bu ayrı.

ikincisi dönemin başbakanı ahmet davutoğlu bu cinayeti çözeceğine dair söz vermişti. fakat dosya diğer tüm "faili meçhul" cinayetlerde olduğu gibi, hasır altı edilmiş ve cinayet mahallinde yer alan polislerle ilgili herhangi bir dava "açılamamıştı." o zaman bir "doğru orta" da benden gelsin. "dürüstlük, yalancılık ile patavatsızlık arasındaki doğru ortadır."

bizim ne yazık ki "doğru ortalarımız" yok. kodlarımız hep faili meçhul cinayetler, katliamlar, kitlesel yok oluşlar ve ölümlerle dolu. daha dün "durup dururken" bina çökmüş 15 can daha gitmişti. sizce bu bir cinayet mi, kader mi, yoksa tahir elçi'nin öldürülmesi hakkında konuşan bir avuç densizin belirttiği gibi "şanssızlık" mı?

analiz için buyrun


Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Araştırmacı Gazetecilik Kavramını Ülkemize Getiren Uğur Mumcu'yu Katledilişine Götüren Süreç