Taksim Gece Hayatının Efsanesi Maksim Gazinosu'nun Pek Bilinmeyen Tarihi

Taksim'de bir zamanlar gece hayatının kalbinin attığı yer olan Maksim Gazinosu'nun tarihinin; Missisippi'de çiftçilik yapan, eskiden köle olan bir ailenin çocuğuna kadar uzandığını biliyor muydunuz?
Taksim Gece Hayatının Efsanesi Maksim Gazinosu'nun Pek Bilinmeyen Tarihi

maxim frederick bruce thomas (1872-1928) missisippi'de çiftçilik yapan eskiden köle olan bir ailenin çocuğu olarak doğar. babasının yine bir siyah tarafından öldürülmesinden sonra aile dağılır ve frederick önce chicago ve brooklyn’e gider ve garson olarak çalışır. 1894'te londra'ya geçer ardından da ırkçılığın olmadığı rusya'ya yerleşir.


moskova’da yaşadığı 19 yıl süresince ismini fyodor fyodorovich tomas olarak değiştirir ve iki kez evlenir. rus vatandaşı olur ve şehrin tiyatrolar, restaurantlar sahibi bir zengini haline gelir. bolşevik ihtilali sonrasında tüm taşınmazlarını rusya’da bırakarak 1919 yılında istanbul’a kaçar. 


devrim öncesinin zengini, bu kez istanbul’da elinde kalan son bir avuç para ile 1921 yılında maxim’i (maksim gazinosu) açarak türkiye’ye jazz müziğini tanıtır ve ikinci kez milyoner olur. dönemin yabancı düşmanlığı ve kendisinin müsrifliği sonucu sıkıntılar yaşar, 1927 yılında maxim elinden çıkar. 


borçlarından dolayı hapse girer ve istanbul’da 1928 yılında hapishanede ölür. frederick 1920 yılında abd ye dönmek için pasaport başvurusunda bulunmuş fakat köle geçmişinde dolayı abd tarafından red edilmiştir.

sonrasında mekan, 1960'larda fahrettin aslan tarafından maksim gazinosu olarak farklı bir konseptte açılır ve dönemin ünlü ses sanatçılarının çıktığı, taksim gece hayatının kalbinin attığı yer haline gelir.