Tam Olarak Kavrayamayanlar İçin Tüm Detaylarıyla Sofra Adabı

Tam Olarak Kavrayamayanlar İçin Tüm Detaylarıyla Sofra Adabı
iStock.com


son günlerde servis takımlarının masa üzerindeki yerlerini ve masa düzeni ile ilgili olan herşey, bir yarişma programı tarafından baştan yazılıyor. çoğu kişinin bu konuda yetersiz olması, yanlıs bilinen bir şeyi izleyici kitlesinin önünde teyid edilmesi herkesi şaşırtmakla birlikte, doğru bilinen temel kurallarında sorgulanmasına yol açiyor. kısacası onlar kamera karşisinda uzaktan sallarken biz okulda öğrencilere binbir yeminler ederek işin doğru şeklini, şemalini anlatmaya çalışıyoruz.

temel kuralları bir çerçeve içerisinde aksettirmeye çalışırsak,


çatallar: yemek için kullanılan çatallar tabağın sonuna konur ve kullanılma sırasına göre dıştan tabağa doğru sıralanırlar. desert için kullanılan çatallar; tabağın üst kısmına sapı sola gelecek şekilde yerleştirilir.

bıçaklar: yemek için kullanılan bıçaklar tabağın sağına, kullanım sırasına göre dıştan tabağa doğru sıralanırlar. bıçağın ağız kısmı tabağa dönük, tereyağı bıçağı ise soldaki ekmek tabağının sağ yanına, sola bakacak $ekilde konur. desert için atılan bıçak ise; tabağın üst kısmına, agzı tabağa dönük ve sapı sağa gelecek şekilde yerleştirilir.

kaşıklar: çorba kaşiği tabağın sağınadesert için kullanılan kaşıklar ise tabağın üst kısmına ve sapı sağa gelecek şekilde atılır.


bardaklar: basit kuverde belirttiğimiz su bardağı tanzim bardağı olarak adlandırılır. tanzim bardağı tabağa en yakın olan bıçağın uç kısmına gelecek şekilde masaya yerleştirilir. masanın tam ortasına yerleştirilmez


prensip olarak masaya atılacak çatal, bıçak ve kaşık takımının azami miktarı; sol tarafa üçparça, sağ tarafa dört parça olarak kabul edilir.

peçete kuver tabağının içine ama sol tarafına konur. tabak ortalanmaz.

tabaklarda amblem , monogram veya desen var ise, yoğun desenli kısımlar, üst yöne yani misafirin karşısına gelecek şekilde masaya yerleştirilir.


her kuver için prensip olarak dört bardaktan fazla atılmaz.

hardal, ketçap , sirke ve zeytin yağı önceden sofraya konmaz. arzu edildiğinde gerekli yemeklerle masaya getirilir.

şamdan ve çiçek masaya güzel görünüm kazandırsa da yüksek olmamalıdır. misafirlerin göz temasını engellememelidir.


görgü kurallarından da bahsetmek gerekirse;


sofrada anlatılan bir fıkra bayanlara göre degilse, hazır bulunan bayanlar alaka göstermeyip sukut ederler.

ekmek dilimini elle koparır şayet parmaklarımızı açmamız münasip olmaz.

sol eli, amerika'daki gibi masanın altında bulundurmak bizde hoş karşılanmaz.


herhangi bir lokantada köpeğe tabaktan yemek vermek cok cirkin bir davranıştır. hemen garson cagrılır ve ikaz edilir.

yemek yerken kollarımız ve ellerimiz masaya dayamamız pek hoş karsılanmaz, bunu nedeni yeme esnasında catali agzimiza götürmek yerine, agzimizi catala götürmek için eğiliriz ve masada kambur dururuz. tabagın üzerine egilmek çirkin bir manzaradır.


yukarıda yazılanlar temel kurallardır. sizin de düşünüdüğünüz gibi gündelik hayatta pek fazla kullanılmasa da eğer bir yarışma programına katılmak gibi bir düşünceniz var ise sosyal sorumluluğunuzu yerine getirin ve işinizi kitabına uygun şekilde yapın. racon böyledir ve genellikle bu i$ler böyle yürür.