Tanımı Yıllar İçinde Birçok Kez Değişen Metre Nasıl Bu Hale Geldi?

Metre ne zaman ve nasıl icat edildi; o günlerden bu günlere nasıl geldi? İşe kısaca metrenin tarihi.
Tanımı Yıllar İçinde Birçok Kez Değişen Metre Nasıl Bu Hale Geldi?

fransız devrimi sonrası 1793‘te ortak bir uzunluk ölçüsü birimi seçilmesi için ulusal konvansiyon'a, bugün kullanılan metrik sistemi uygulamaya koymuş.

saf platinden ilk metre prototipi yapılarak fransız ulusal arşivi'ne kaldırılmış, şehrin pek çok yerine de mermer metre taşı yerleştirilerek halkın “metre” ile tanışması sağlanmış. paris'in 16 farklı bölgesine bu taşlardan yerleştirilerek referans olarak kullanılmış. günümüze kadar sadece bir tanesi ulaşabilmiş. rue vaugirard caddesinde, bir binanın duvarında.

yıllar içerisinde 1 metre'nin aldığı tanımlar şöyle:

1793'te ekvator ve kuzey kutbu arasındaki mesafenin 10.000.000'da biri olarak tanımlanmış.

1889'da %90 platinum- %10 iridium'dan oluşan standart bir bar'da oyulmuş iki nokta arasındaki mesafenin buzun erime noktasındaki değeri olarak bu tanım değiştirilmiştir.


1960'ta yine bir değişiklikle kripton -86 atomunun boş bir vakum içerisinde yaydığı turuncu dalga'nın 1.650.763,73 katı olarak tanımlanmıştır.

ışığın hızının tam olarak hesaplanmasıyla birlikte günümüzdeki tanımı da haliyle değişmiştir. 1 metre şu anda, ışığın boşlukta 1/299.792.458 saniye'de aldığı yoldur. tabii ışık hızı'nın daha da doğru ölçümleri geleceğinden, yıllar içerisinde yeni bir metre tanımını kesinlikle göreceğiz.