Tarih Meraklıları İçin 1800 Öncesine Ait Tarihi Belge Niteliğinde Haritalar

Özellikle Marmara bölgesinden seçilmiş tarihi belge niteliğinde haritaları Sözlük yazarı "lawyermih" paylaşıyor.

inanılmaz haritalar. malum 1800'ler öncesi fotoğraf olmadığı için daha eski tarihler için haritalar tarihi belge niteliği taşıyor. yaşadığım yer olduğu için özellikle marmara bölgesini seçtim. tüm haritalar latince. bu yüzden anlamı bilinmese de en azından okunup tahmin yürütülebiliyor.

mercator, gerhard, 1512-1594 

en eskisi bu sanırım. (en azından bu kaynakta) marmara bildiğin marmora işte. mar deniz demek sanırım. çanakkale'ye dardanello denmiş. gallipolis var. pera var aynı şekilde istanbul'da. selimbria diye bir yer var. selimpaşa mı acaba. konumu da benziyor. demek ki önemli bir merkez. çorlu yine önemli bir yerde chiorlich yazıyor sanırsam. bandırma civarı bir yerde paris yazıyor. edirne yine andrinopoli denmiş.

Kaynak: mapy.mzk.cz

weigel, christoph, 1654-1725
bu daha genel bir harita ayrıntısı az. thracia diye ayırmış doğrudan. hadrianapolis yine edirne. thassos ve semadirek aynı zaten. ganos denmiş tekirdağ'daki dağlara hala da öyle denir. heraklia denmiş tekirdağ merkeze. istanbul boğazı da bildiğin trakya boğazı olmuş. *

Kaynak: mapy.mzk.cz

covens, johannes, 1722-1794
burada kadıköy'ü de görmekteyiz. chalcedon ismini almış. lemnos adası biraz büyük mü çıkmış nedir.

Kaynak: mapy.mzk.cz

stanford, edward, 1901 http://www.davidrumsey.com/…ing#searching-searching
en yakın tarihli harita. çoğu yerleşim mevcut ismini taşımakta. kırklareli eski ismi kırkkilise olarak gözükmekte. marmaraereğlisi olmuş erekli. günümüzden daha önemli çizilmiş sanki. yine ganos dağları ardında kora diye bir yer var orasını bilemedim. mürefte gibi bir şey olması lazım bence.

kısacası tarih güzel şey dostlar. benim gibi tarih ve harita meraklıları için önemli haritalar. daha niceleri var bulamadığımız. keşke tüm arşivler umuma açılsa da herkes aydınlansa.

edit : electricities uyardı. heraklia ereğli olmuş. paris olan yer ise biga civarında yer alan parion adlı antik kent imiş. iyi günler dilerim.