Tarih Öncesi Zamanlardan Kalan Etkileyici Mağara Resimleri

Tarih öncesi zamanlardan günümüze, insanlık tarihini aydınlatan pek çok mağara keşfedildi. İşte onlardan bazıları.


1. cueva de las manos - arjantin

arjantin'in güneyinde bulunan santa cruz eyaletinde yer alan bir mağaradır. mağarada insanlık tarihine ışık tutan bir takım resimler ve el izleri bulunmaktadır. bu kalıntılar içinde, m.ö. 11.000 ile m.ö. 7.000 yılları arasında yapılmış birçok eser bulunmaktadır. el izleri için kırmızı, sarı ve siyah olmak üzere üç renk boya kullanılmıştır. mağara, 1999 yılında unesco tarafında dünya mirasları listesine alınmıştır.

2. chauvet mağarası - fransa 

chauvet mağarası, güney fransa'da bulunur ve 18 aralık 1994 tarihinde keşfedilmiştir.yapılan karbon testleri sonucu, mağara resimleri yaklaşık olarak 32.000 yaşındadır. mağarada mağara ayısı, mamut, woolly rhinoceros gibi artık nesli tükenmiş canlıların kafa tasları bulunmuştur.

3. ubirr, kakadu national park - avustralya

yaklaşık olarak 20.000 yaşındaki aborjinlerin yaptığı resimlere sahip yerleşim alanı.hayvanlar dışında insan resimlerine de sahiptir.

4. altamira mağarası - ispanya

ispanya'nın kuzey kesiminde paleolitik çağlardan kalma mağaradır. 1879'da bulunmuştur.mağarada bulunan en eski resimler yaklaşık olarak 36.000 yaşındadır.

5. magura mağarası - bulgaristan 

8.000-10.000 yıl arasında yaşı olduğu tahmin edilen resimler,avlanma partisini anlatıyor.

6. tadrart acacus - libya 

en eski resimler yaklaşık olarak 14.000 yaşında.zürafa, fil, deve kuşu ve deve gibi hayvan resimleri ve oymalarının yanı sıra insan ve at vardır. müzik yaparken ve dans ederken halleri gibi insanların çeşitli günlük yaşam durumları da vurgulanır.ayrıca resimlerden bir zamanlar sahra çölü'nün yeşil ve sulak alanlar barındırdığını öğreniyoruz.

7. serra da capivara - brezilya

en eski resimler yaklaşık olarak 25.000 yaşında.resimler av partisi,kutlama ve ritüelleri anlatıyor.

8. lascaux mağarası - fransa

600'den fazla paryetal duvar resmi mağaranın iç duvarlarını ve tavanlarını süslemektedir. resimler öncelikle üst paleolitik zamanın fosil kayıtlarına uygun olan tipik yerel ve çağdaş faunaya aittir. birçok kuşağın mağara resimlerinde etkisi olduğu düşünülmektedir ve resimler günümüzden 17.000 yıl öncesine tarihlenmektedir.1940 yılında tesadüfen bulunmuştur.

9. bhimbetka rock shelters - hindistan

hint yarımadası'nda insan yaşamının en eski izlerini sergileyen paleolitik çağ'a ait bir arkeolojik sit alanıdır ve hint taş devri'nin başlangıcına tarihlenmektedir. bhimbetka kaya barınakları arasında bulunan taş devri kaya resimlerinin bazıları 30.000 yaşındadır.

10. laas geel - somali 

mağaradaki resimler 5.000 ile 10.000 yaş arasındadır.resimlerde çeşitli törenler ve hayvanlar görülüyor.

11. cave of la pasiega - ispanya

ispanya’da bulunan en az 64.800 yıllık dünyanın en eski mağara resimleri, modern insanların avrupa’ya gelmesinden yaklaşık 20.000 yıl öncesine tarihleniyor; yani neandertaller tarafından yapılmış.

kaynak

5.5 Milyon Yıl Dünya'dan İzole Kalan Movile Mağarası ve Barındırdığı İlginç Canlılar