Tarihimizdeki En İlginç Olaylardan Biri: 1959 İstanbul Sinek Avı

Tarihler 1959'u gösterirken İstanbul'da halk enteresan bir olaya teşvik edilmiş.
Tarihimizdeki En İlginç Olaylardan Biri: 1959 İstanbul Sinek Avı


yıl: 1959
yer: istanbul

nüfusu patlayan şehir yaklaşık 1.5 milyon civarına ulaşmış, çöplerin sokağa atılmasının normal olduğu yıllar. hal böyle olunca sıcak bir yazla birlikte işler çığrından çıkmış ve istanbul insanının tek derdi sinekler olu vermiş. 


tabii yüce devletimizi o zamanlar, şimdikilerini aratmayan pratik zekalı bürokratlar yönetiyormuş ve işin en olurunu bulmuşlar ve karar almışlar. madem sinek nüfusu arttı, bizim de nüfusumuz arttığına göre, herkes 5 sinek öldürse, bu iş huzur içinde son bulur demişler. sanırım şimdilerde herkes 1 lira verse adamlarının büyük dedeleri olsa gerek. valiliğin genelgesiyle istanbul halkı belli bir saat diliminde sinek avlamaya davet edilmiş.


tabii halk arasında bu olay dalga konusu olsa da gerçekten durumun ciddiyeti sebebiyle
ilk sinek avı 17 ağustos 1959 tarihinde saat 13:00 14:00 arası yapılmış. katılım memnun etsede kesin sonuçlar için her hafta başı tekrarlanmasına karar verilmiş. sinekle savaşın ne zaman bittiğine dair bir bilgi yok ama sanırım kış gelene kadar sürdürülmüş. 


işte sinek avlamak cümlesi o zamanlar bu olaya katılan esnaf ve iş yoğunluğuyla katılamayan esnaf arasında söylene söylene günümüze kadar gelmesine sebebiyet vermiş ve türkçemize güzel bir deyim kazandırmıştır.

kaynak