Tarihin En Unutulmaz Geri Dönüşlerinden Biri: 1986 Bayer Uerdingen - Dynamo Dresden Maçı

Futbol tarihinin en iyi geri dönüşlerinden biri 19 Mart 1986 yılında Almanya'da yaşandı.
Tarihin En Unutulmaz Geri Dönüşlerinden Biri: 1986 Bayer Uerdingen - Dynamo Dresden Maçı
Getty Images/Bongarts

1986 yılları kupa galipleri kupası çeyrek final rövanş karşılaşması. duvarın ayırdıklarını karşı karşıya getirmesi bakımından önemli bir karşılaşmaydı. ilk maç dresden'de iki hafta evvel oynanmış ve doğu alman takımının 2-0 üstünlüğü ile noktalanmıştı. 

peki niye mi önemli bu rövanş maçı?

skoru futbol sahalarında ender görülen bir skor da ondan. sahada yaşanan iki yarı ile adeta bir destan. bu maçın filmi bile var, bilmem anlatabiliyor muyum. ulf kirsten ve matthias sammer'li dresden, ilk yarıda fırtına gibi esmişti özgür almanya'da. 45. dakikadaki gol skoru 3-1'e taşımıştı. düşünün kendi sahanızda 2-0 yenmişsiniz, deplasmanda 3-1 öndesiniz. elenmek için beş gol yemeniz lazım. kırkbeş dakika var önünüzde...

ikinci yarı uerdingen açısından destan gibi geçmiş. valla alman futbolunun nibelungenlerinden (destan) biri. 8 aralık 1993 werder bremen anderlecht maçı'nı yeğlesem de, ne ikinci yarı olmuş. tabii çocukken bremen mızıkacıları ile haşır neşir olmam da, kararımda bir oynamış olabilir bilemiyorum, ateşim var zaten düşünemiyorum. 

neyse efendim başlama vuruşu ile saldırmış uerdingen. 58. dakkada başlamış gol sağanağı. yirmi sekiz dakikada altı gol atan uerdingen, karşılaşmayı yedi üç kazanmış. 

çeyrek final rövanş karşılaşması diyelim, futbolsever dostlara. cacığına da değil; bilmem anlatabiliyor muyum...

Karşılaşmanın özetini buradan izleyebilirsiniz