Tarihin İlk Milli Maçında Boy Göstermiş, Dünyanın En Eski Futbol Kulübü: Notts County

Sözlük yazarı "arvo", futbol yaşamını hala devam ettiren kulüpler arasında en eskisi sayılan Notts County'nin kurulduğu yandan bu güne geçirdiği değişimi anlatmış. Futbol tarihine dair ilgi çekici bilgilerin de yer aldığı yazıya bakalım.
Tarihin İlk Milli Maçında Boy Göstermiş, Dünyanın En Eski Futbol Kulübü: Notts County
Notts County


notts county, dünya futbol tarihinin ilk kulübü olarak kabul edilir. 1862 yılında kurulmuştur. hemen bu mutlu haberi müjdeleyen 28 kasım 1862 tarihli gazeye bakalım...

"the opening of the nottingham football club commenced on tuesday last at cremorne gardens." 

evet bu haber belki o gün kimseciklere birşey demediyse de, futbol kulüpler düzeyinde start almıştı. notts co olarak da bilinen camianın onuncu yılını adeta kutlamak üzere iskoçya'da dünyanın ilk millî maçı oynandı. 30 kasım 1872 iskoçya ingiltere maçı bir topun peşinden koşan yirmi iki adamın dillere destan olacağınından bihaber tatsız, tuzsuz geçmişti.

Maçtan bazı anları yansıtan çizimler


notts en güçlü yıllarını lig geçirmeden evvel geçirdi. sonrasında ingiltere futbol ligi'nin kurucu üyelerinden biri oldu. 1894 yılında kulüp tarihinin en büyük başarısını elde edip fa cup'ı kazandı. adları pek sık duyuluyordu o günlerde. sherwood ormanlarından gelen ezeli rakiplerinin aksine. o kadar meşhurdu ki notts, pembe ihtiyar kadın bile kendine renk olarak seçmişti bu ilk ekibin siyah beyazını. evet 1900lerin başında yıkanınca pek solan pembesini değiştirme kararı almıştı juventus. arandı tarandı, siyah ile beyazda karar kılındı. işte bunun sebebi hikmetidir notts county.

Notts County Logosu


sonrasında düşüşe geçer camia. ikinci dünya savaşından sonra tommy lawton'un transferi camiaya bir hareket getirir. koca lawton, bir üçüncü lig takımına transfer olmuştur. işin güzeli lawton'un ilk maçında, 45.000 kişilik sahanın kapısına kilit vurulduğunda, dışarıda en az on bin kişi beklemekteydi. işte böyle bir camiadır notts co. gırgırı, ikinci ligdeki taraftar ortalamasına, asla sherwood'lu ezeli rakipleri kavuşamamıştı. alt liglerde cebelleştiklerinde, bir rahmetli ezeli rakiplerini şaha kaldırdı. nottingham forest mucizesinin mimarına, saygıda kusur etmemeli. bir cloughie demeli.

Tommy Lawton


şampiyon ezeli rakiplerini yenip tarihlerinin en önemli ikinci maçlarına imza attıklarından beri ibre hep aşağı gösterdi. forset ile şimdi bizdeki üçüncü lige tekabül eden divison 2'de mücadele edecekler. buradan sesleniyorum yetkililere, şimdiden alın bu maçın yayın hakkını. memleket futbol kültürü adına bir üçüncü lig maçı görsün adadan, hatta elli bin kişinin dolduracağı tribünleri zorla seyrettirin özetlerinizde belli olur belki o zaman anlarız bazı şeyleri...

(bkz: futbol asla sadece futbol değildir)