Tarihte Buluşlar İçin Sarf Edilmiş, Günümüzde Hiçbir Karşılık Bulamamış Cümleler

İleri görüşlülükte adeta birer başarısızlık abidesi cümlelerdir efendim. Yani "insanların evlerinde bilgisayar bulundurmaları için herhangi bir sebep göremiyorum" gibi cümleler bugünlerde oldukça güldürür.
Tarihte Buluşlar İçin Sarf Edilmiş, Günümüzde Hiçbir Karşılık Bulamamış Cümleler
iStock.com

bazen ileri görüşlülükte çığır açmış (!) abilerimizin sözleridir:

- radyonun geleceği yok. lord kevin /iskoçyalı bilim adamı

- artık yeni hiçbir şey yok. icat edilebilecek her şey icat edildi. charles h. duell /amerikan patent başkanı (yıl 1899 hahaha)

- denizaltıların savaşta ne işe yarayabileceğini anlayamadım. en fazla, mürettabatın boğularak ölmesine sebep olabilir. h. g. wells

- atlar her zaman kullanılacaktır. otomobil ise ancak geçici bir moda olabilir. henry ford'un kredi talebi üzerine otomotiv sektörünün geleceği konusunda ekspertiz veren bir banka müdürü , 1903 (bu en azından yarısını tutturmuş.)

- uçaklar hoş oyuncaklar ama askeri bir değerleri yok. mareşal ferdinand foch /1. dünya savaşı'nda fransız orduları başkomutanlığı yapmış bu abimiz ya hahaha, 1911

- artistlerin konuşmalarını kim duymak ister ki? henry m. warner /film endüstrisi yöneticisi. bahsettiği konu, o sıralarda yeni icat edilen sesli film üzerine, 1927

- televizyon en geç altı ay içinde piyasadan silinecektir. insanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemezler. daryik f. zanuck /twenty century fox'un başkanı, 1944 en çok bu abimizin haklı çıkmasını isterdim valla:(

- bilgisayarlar gelecekte belki sadece 1,5 ton ağırlığında olacaklar. popular mechanics dergisi, 1949 (yani, baya yaklaşmışız hedefe bence.)

- sound'larını beğenmedim, ayrıca gitar gruplarının modası geçti. decca record plak firmasının yöneticisi,1962. söz ettiği grup beatles hahahaha.

- insanların evlerinde bilgisayar bulundurmaları için herhangi bir sebep göremiyorum. kenneth olsen /digital equipment corp.' un (bir bilgisayar firması) başkanı, 1977. (lan en çok buna güldüm he. abi insan kendi mesleği açısından biraz umutlu olur en azından lan hahahaha.)

kaynak: hayata yön veren sözler, akın alıcı.

peder naumoski de bir ekleme yaptı sağolsun:
bill gates de "hiçkimsenin hiçbir zaman 256 kb'tan daha fazla bilgisayar hafızasına ihtiyaç duyacağını sanmıyorum" demiş.