Tarihte Çekilmiş İlk Fotoğraflar

İlk fotoğrafın çekildiği 1826 yılından sonra fotoğraf alanında birçok ilk gerçekleşti. İşte fotoğraf dünyasının ilkleri.

atatürk'ün bilinen ilk fotoğrafı - 1905

1905 yılında çekildiği düşünülen fotoğraf gazi mustafa kemal atatürk'ün henüz harbiyeli olduğu döneme aittir. askeri müze arşivlerinde bulunmaktadır.

atatürk'ün bilinen ilk renkli fotoğrafı - 1922

gadner soyadlı bir fotoğrafçı tarafından çekilmiştir.

tarihte çekilmiş ilk fotoğraf - 1826

dünyada çekilmiş ilk fotoğraf, joseph nicephore niepce tarafından fransa burgundy'de bulunan evinin üst katından çekilmiştir. helyografi yöntemi ile çekilen fotoğrafın pozlaması tam 8 saat sürmüştür.

tarihte çekilmiş ilk renkli fotoğraf - 1861

james clerk maxwell tarafından çekilmiştir. deklanşöre basan slr'nin mucidi thomas sutton olsa da renkli fotoğraf çekmek için gereken bilimsel çalışmanın sahibi olan maxwell bu fotoğraf için referans gösterilmiştir. fotoğraftaki 3 renkli bir fiyonktur.

tarihte çekilmiş ilk roket kalkış fotoğrafı - 1950

cape canaveral'da 1950 yılında yapılmış olan roket kalkışı nasa fotoğrafçıları tarafından görüntülenmiştir. kalkış sırada bekleyen diğer fotoğrafçılar tarafından da fotoğraflanabilmiştir.

tarihte çekilmiş ilk dijital fotoğraf - 1957

kodak'ın benzer mantıkla çalışan dijital fotoğraf makinesini icat etmesinden tam 20 yıl önce çekilmiştir. fotoğraf ` film üzerine çekilmiş bir pozun dijital taramasıdır, tarayıcının mucidi russell a. kirsch` tarafından taranmış ve kendi oğluna aittir. fotoğraf 5cm x 5cm ölçülerinde ve 30,976 pixel çözünürlüktedir.

tarihte çekilmiş ilk insan fotoğrafı - 1837

louis daguerre tarafından paris'de boulevard du temple'ın fotoğrafı çekilirken yakalanmıştır. yedi dakika süren pozlama sırasında fotoğrafta uzun süre sabit duran boyacı ve müşterisi kaydedilmiş ancak yürümekte olan diğer insanlar fotoğrafa yansımamıştır.

tarihte çekilmiş ilk portre fotoğraf - 1839

selfie'nin mucidi sayabileceğimiz robert cornelius tarafından çekilmiştir. lensi hazırladıktan sonra bir dakikadan biraz fazla süre önünde durmuş ve ortaya dünyanın ilk selfie'si olan ikonik fotoğraf çıkmıştır.

tarihteki ilk asparagas fotoğraf - 1840

hippolyte bayard ve louis daguerre "fotoğrafçılığın atası" ünvanını almak için birbirleri ile çekişme halinde olmuştur. bayard kendisinin fotoğraf çekmeyi daguerre'den daha önce keşfettiğini iddia etmiş ancak buluşunun duyurusu ertelenmiş ve deguerre bu sırada daguerreotype'ın duyurusunu yapmış ve ünvanı kapmıştır.

bunun üzerine bayard boğulan bu adam fotoğrafını hazırlamış ve tartışma yüzünden kendini öldürdüğü iddiasıyla yayınlatmıştır.

tarihteki ilk hava fotoğrafı - 1860

james wallace black tarafından sıcak hava balonu içerisinde boston'da çekilmiştir. 2000 feet'ten çekilmiş fotoğraf black tarafından “boston, as the eagle and the wild goose see ıt” (boston, kartal ve yabankazının gördüğü şekilde) olarak adlandırılmıştır.

tarihteki ilk güneş fotoğrafı - 1845

fransız fizikçiler louis fizeau and ve foucault tarafından 2 nisan 1845 tarihinde çekilmiştir. daguerreotype tekniği ile çekilen fotoğrafın pozlaması saniyenin 60'da biri kadar süre almıştır.

tarihteki ilk uzay fotoğrafı - 1946

24 ekim 1946 tarihinde fırlatılan v-2 # 13 roketi aracılığı ile 65 mil yükseklikte çekilmiştir. 35mm motion picture kamera kullanılarak ve her bir buçuk saniyede bir kare çekilecek şekilde ayarlanarak yakalanmıştır.

tarihteki ilk haber fotoğrafı - 1847

fransa'da tutuklanan bir adama ait bu fotoğrafın fotoğrafçısı bilinmemektedir. daguerreotype yöntemi ile oluşturulmuştur.

tarihte çekilmiş ilk devlet başkanı fotoğrafı - 1843

amerika birleşik devletleri altıncı başkanı john quincy adams'a aittir. kendisi görevden ayrıldıktan çok uzun süre sonra fotoğraflanmıştır. başkanlık ofisinde fotoğraflanan ilk başkan ise 1849 yılında çekilen fotoğrafla abd 11. başkanı james polk'a aittir.

tarihte çekilmiş ilk yıldırım fotoğrafı - 1882

fotoğrafçı william jennings tarafından çekilmiştir.

tarihte çekilmiş ilk ölümcül uçak kazası fotoğrafı - 1908

havacı thomas selfridge'in öldüğü ve orville wright'ın yaralı olarak kurtulduğu ve amerikan ordusu için üretilmiş deneysel bir dizayna sahip uçağın kazasına aittir.

tarihte çekilmiş ilk ay fotoğrafı - 1840

john w. draper tarafından 26 mart 1840 yılında new york üniversitesi çatısında bulunan gözlemevinden çekilmiştir. maalesef çokça fiziksel hasar almış durumda bulunmuştur.

tarihte çekilmiş ilk renkli manzara fotoğrafı - 1877

fotoğrafçı louis arthur ducos du hauron tarafından güney fransa'da çekilmiş, kendisi tarafından "landscape of southern france" (güney fransa manzarası) olarak adlandırılmıştır.

tarihte ay'dan çekilmiş ilk dünya fotoğrafı - 1966

lunar orbiter tarafından ay çevresinde gezinirken 26 ağustos 1966'da çekilmiş ispanya'da bulunan robledo de chervil tarafından alınmıştır.

tarihteki ilk kasırga fotoğrafı - 1884

anderson county, kansas'da yaşayan meyve üreticisi a.a. adams tarafından çekilmiştir. fotoğrafı çektiğinde adams'dan siklon'dan 14 mil uzaktadır.

tarihte çekilmiş ilk mars fotoğrafı - 1976

abd'nin mars yüzeyine inen ilk aracı olan viking 1 aracılığı ile 20 temmuz 1976'da çekilmiştir. nasa'nın yüksek çözünürlüklü fotoğraflar almayı amaçladığı proje sayesinde elde edilen fotoğraflarla mars yüzeyi üzerinde çalışmalar yapılabilmiştir.

Eski Fotoğraflarda İnsanlar Neden Hiç Gülümsemiyor?

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?