Tarihte Hannibal Ordusuna Uygulanmış Güçlü Bir Orduyu Vur Kaç Taktiği ile Yıpratma Taktiği: Fabian Strateji

Fabian stratejisini ilk olarak Pön savaşlarında kullanmış. Roma, kartacalı Hannibal ile baş edemeyince geçici süreyle bir diktatörü başa getirmiş.
Tarihte Hannibal Ordusuna Uygulanmış Güçlü Bir Orduyu Vur Kaç Taktiği ile Yıpratma Taktiği: Fabian Strateji
iStock.com

kısaca ve kabaca, karşılanamayacak kadar büyük ve güçlü bir orduyu, vur kaç taktiği* ile yıpratarak ordunun erimesini sağlamak ve en son vurulacak büyük bir darbe ile de ortadan tamamen kaldırılmasına dayanan stratejidir.

ilk defa pön savaşları sırasında, hannibal liderliğindeki kartaca orduları karşısındaki roma ordularının başındaki fabius maximus verrucosus quintus tarafından kullanılmıştır.

örneğin bir bölgede düşman keskin nişancısı var ve sana sorun yaratıyor, onu arayıp bulmak yerine, keskin nişancıya yiyecek ve su götürülmesini engellemek, mühimmat götürülmesini engellemek ve onu savaşamaz duruma getirmek, bu stratejinin küçük çaplı bir uygulamasıdır.

bu stratejinin doğuşu şu şekilde olmuş; roma, kartacalı hannibal barca ile baş edemeyince geçici süreyle bir diktatörü başa getirmiştir (fabius) bu arkadaş şöyle düşünmüştür; roma olarak bizim sınırsız kaynaklarımız var ama hannibal'in ordusunu beslemek ve barındırabilmek için sınırlı kaynağa sahip. kaynak bulmasına engel olursak ordusunu güçten düşürebiliriz diye düşünmüş ve ona barınma sağlayanları ve yiyecek verenleri cezalandırarak hannibal ve ordusunun güçten düşmesi sağlanmıştır.
roma senatosu sabırsızlanmış ve uzun vadede başarılı olacak bu stratejiye devam etmek yerine ordu toplayarak hannibal'in üzerine göndermiş ve korkunç bir şekilde yenilmişlerdir.

bu stratejiyi rusya öso ve ışid'e karşı kullandı; örneğin yakıt tankerlerini vurarak ticaret yapmasını ve para kazanmasını engelledi. böylece militan toplamak ve var olan militanlara ödenen maaşlarda kesintiye gitmek zorunda kaldı ışid. bu da savaşma iradelerinin zayıflamasına yol açmıştır eminim.

stratejini doğuşu şu belgeselde anlatılıyor