Tarihte Yaşamış İnsan Türleri ve İsimlerinin Anlamları

Milyonlarca yıl önce yaşamış olan insan türleri örneklerini ve bu insan türlerinin yaşadığı dönemdeki özellikleri hakkında Sözlük yazarı "chauncey1" aydınlatıyor.

tarihte yaşamış olan insan türlerinin isimlerinin nereden geldiği. yani bildiğiniz gibi biz homo sapiensiz ve genel olarak homo erectus da bilinir. peki bu *homo'dan sonra gelen isimlerin anlamları neler?

homo: latince adam demek.

homo habilis: anlamı hand ve ability'den geliyor, yani el becerisi olan insan, zaten insanı hayvanlardan ayıran en önemli özelliklerinden biri elleriyle alet kullanma becerisi. 1.8 ila 2.5 milyon yıl önce yaşamış ve henüz 4 ayak üstünde duruyor, insandan çok maymuna benziyor.


homo erectus:
anlamı ereksiyon'dan geliyor, evet bildiğimiz ereksiyon. kalkmak, dikilmek anlamında, yani kalkmış olan insan*. insan artık maymun gibi 4 ayağının üstünde değil, iki ayağının üstüne kalktı. bu kalkış günümüzden yaklaşık 2 milyon yıl öncesine denk geliyor, yani yaklaşık 2 milyon yıldır yürüyoruz dünyada.


homo rudolfensis:
habilis'in alt türü de denilebilir, fosilleri kenya'nın rudolph bölgesindeki turkana gölü etrafında bulunduğu için bu isim verilmiş. hakkında çok fazla bilgi yok.


homo ergaster:
ergaster eski yunancada demek, yani çalışan adam. yani insan artık çalışmaya başladı. kendinden öncekilerden farklı olarak alet kullanma becerisini ilkel işler yapmakta kullanmaya başladı. günümüzden yaklaşık 1.3 milyon yıl öncesi.


homo antecessor:
antecessor kelimesi latince yerleşen, yer alan, keşfeden gibi anlamlara geliyor. yani insan artık yerleşik hayata geçmeye başladı, yaptığı aletler yardımıyla kendine barınak yaptı, mağaralardan çıkıp ilkel barınaklarda yaşamaya başladı. ve bazıları avrupa kıtasına göç edip yerleştiler. yaklaşık 1 milyon yıl önce.


homo heidelbergensis:
heidelberg almanya'da bir şehir, böyle denmesinin nedeni ilk fosillerinin bu şehrin etrafında bulunması, alamancı yani. insan avrupa'ya göç ettikten sonra arasında basit bir dil oluşturmaya başladı, insan ilk defa konuştu diyebiliriz. o dönem bile avrupa'da medeniyet var resmen, avrupa'ya giden insan konuşmaya başladı. sürekli "alman'dan şaşmayacan hacı" diyen adamlar bu dönemde ortaya çıkmış olabilir*. yaklaşık 600.000 yıl öncedeyiz.


homo neanderthalensis:
neanderthal, almanya'da bir vadinin ismi, yine ilk fosilleri burada bulunmuş, alman'dan şaşmayacan demiştik. artık modern insana yaklaşıyoruz, dna'sı modern insan dna'sıyla %99.5 oranında aynı. bunlar artık baya baya konuşuyor, hatta ölülerini gömmeye bile başlıyorlar. günümüzden 400.000 yıl öncesinde ortaya çıkıyorlar ve 40.000 yıl önce yok oluyorlar.


homo sapiens:
ve geldik bize, sapiens latince akıllı, zeki anlamına geliyor. yaklaşık 100.000 yıl önce ortaya çıktı ve günümüzde hayatta kalan tek insan türü. bilinç geliştirdi ve düşündüğünün üzerine bile düşünebildi (bkz: homo sapiens sapiens). ve görüldüğü gibi yaklaşık 14 milyar yıllık evren tarihinde modern insan'ın tarihi sadece 100.000 yıl oluyor bu durumda.

not: insan tarihiyle ilgili en kısa şekilde en vurucu bilgileri yazmaya çalıştım, genel olarak tür isimlerinin nereden geldiğini yazdım bu yüzden bazı türleri atladım.