Tarot Falındaki Kartların Bize Nasıl Cevap Verebildiği Hakkında Üç Güzel Teori

Sözlük yazarı "eksi doktor", tarot falındaki anlamlandırma sürecini insanın zaman ve bilinç duygularıyla ilişkilendiren güzel teoriler paylaşmış.
Tarot Falındaki Kartların Bize Nasıl Cevap Verebildiği Hakkında Üç Güzel Teori
iStock.com


dünyanın en ünlü tarot uzmanı hajo banzhaf'ın kitabından bir kesit:

soru: kartlar bize nasıl olup da anlamlı cevap verebiliyorlar?

açıktır ki bu fenomen öyle tatmin edici bir şekilde açıklanamaz. ancak buna ilişkin üç ilginç görüş vardır.

1. bilinçdışının zaman mekan ilişkisi bilincimizden farklıdır ve pek çoğumuzun geleceğe yönelik rüyalarımızda ve önsezilerimizde deneyimlediği gibi şimdiki zamanın en uç sınırlarında gezinebilir. bilincin dili kelimelerden oluştuğu gibi, bilinçdışı da resimlerle konuşur. tarot kartlarını ruhumuzun bu resim dilinin, bilinçdışının konuyu nasıl gördüğünü tarif eden alfabesi gibi düşünebiliriz. mesajı anlayabilmek için bilincin yapması gereken tek şey bilinçdışının dilini öğrenmektir.


2. ikinci görüş, c.g.jung'un eşzamanlılık olarak adlandırdığı fenomene dayanır. burada söz konusu olan, ortada görünür ortak bir neden olmamasına rağmen aynı anda meydana gelen iki olayın önemli ve anlamlı bir şekilde birbirleriyle bağlantılı olduğunun gözlenmesidir.


3. bizler zamanı nicelik açısından ölçmeye alışkınız. ancak zamanın 'doğru an' olarak tanımlamakta olduğumuz niteliksel bir boyutu daha vardır. bu görüşten hareketle her anın farklı boyutlarda kendini gösteren özgün bir karakteristiği vardır.


tarot sadece fal değil, kolektif bilinçe giriş kapısı. 

astroloji ile birlikte araştırılmış yıllarca ve birlikte kullanılıyor.

tarot üzerinde epeydir çalışıyorum ve her seferinde kendime ve diğer hayatlara kartlarda baktıkça şaşırıyorum.